fbpx

Polska kuchnia w czołówce rankingu najlepszych kuchni świata

Serwis Taste Atlas, zajmujący się oceną kulinarną, umieścił Polskę na 13. pozycji w swoim corocznym rankingu oceniającym setki najlepszych światowych kuchni. W 2023 roku pierwsze miejsce przypadło kuchni włoskiej, natomiast na drugim znalazła się Japonia, a trzecie przypadło Grecji.

Taste Atlas, internetowy przewodnik kulinarny, ogłosił swoje najnowsze zestawienie setki najlepszych kuchni globu. Ranking bazuje na ocenach internautów dla 50 wybranych potraw i produktów z każdego kraju, z uwzględnieniem ponad 300 tysięcy oddanych głosów. W tegorocznym zestawieniu, kuchnie włoska i japońska otrzymały identyczną średnią ocenę 4,65 gwiazdek, lecz to Włochy zostały ogłoszone zwycięzcą, głównie dzięki wyższym ocenom ich sztandarowego dania – pizzy, ocenionej na 4,9 gwiazdek. Wśród włoskich dań popularne są również risotto i tagliatelle al ragù alla Bolognese, a wśród produktów spaghetti, mozzarella i lasagna. Z kolei kuchnia japońska wyróżnia się sushi, ramenem, sashimi oraz makaronami udon i soba, a także miso.

Na trzecim miejscu uplasowała się kuchnia grecka z oceną 4,64 gwiazdki, z wyróżnieniem dla gyrosa, souvlaki, moussaki oraz serów feta, kasseri i oliwek Kalamata. Kuchnia portugalska zajęła czwarte miejsce z oceną 4,61 gwiazdki, a piątą pozycję zajął Chiny z 4,59 gwiazdkami.

Polska kuchnia znalazła się na 13. miejscu z oceną 4,5 gwiazdki. Najbardziej cenione polskie potrawy to pierogi, gołąbki, sernik, babka, gulasz, rosół, kopytka, zapiekanka, bigos i klopsiki, a wśród produktów twaróg, kabanosy i oscypek.

Dodatkowo, Taste Atlas opublikował ranking najlepszych światowych dań. Z ponad 10 tysięcy dań, najwyżej oceniono brazylijską picanhę — wołowe steki, z oceną 4,75 gwiazdki. Drugie miejsce zajęło malezyjskie roti canai, czyli maślany chlebek, oceniony na 4,74 gwiazdki, a trzecie miejsce przypadło tajskiemu Phat kaphrao, smażonemu mięsu z bazylią azjatycką, z oceną 4,73. Polskie pierogi znalazły się na 34. miejscu z oceną 4,56.

Źródło: tasteatlas.com

One thought on “Polska kuchnia w czołówce rankingu najlepszych kuchni świata

  • 24 grudnia 2023 at 00:08
    Permalink

    Mnie bardziej zaskakuje 16 miejsce USA. Co takiego godnego uwagi ma ich kuchnia i czy w ogóle można mówić o jakiejś kuchni, skoro kraj ten kojarzy się z niezdrowymi daniami fast food…

    Reply

Dodaj komentarz