fbpx

Japońscy kibice po wygranej z Niemcami posprzątali stadion

Kibice z Japonii pokazali niezwykle pozytywną postawę, po wygranym meczu swojej kadry i pomogli posprzątać śmieci na Khalifa International Stadium. Podobnie postąpili po meczu otwarcia pomiędzy Katarem a Ekwadorem.
Bahrajński influencer Omar Al-Farooq nagrał po meczu materiał o uczynnych, japońskich kibicach i umieścił go na swoim profilu społecznościowym.

Zapytał kibiców, dlaczego zdecydowali się pomóc w sprzątaniu śmieci.

„Jesteśmy Japończykami, nie zostawiamy za sobą śmieci i szanujemy to miejsce” — powiedział jeden z fanów. Japońscy kibice podnieśli również pozostawione na ziemi flagi Ekwadoru i Kataru, bo jak stwierdzili, „symbolom krajów należy się szacunek”.

Japońskie maniery

To kolejny już kolejny raz, kiedy Japończycy pokazali światu swoje dobre maniery. Pomagali oni już w zbieraniu śmieci podczas Mistrzostw Świata w Rosji w 2018 r. Po przegranej 3-2 z Belgią w tym turnieju, japońscy fani czyścili nawet siedzenia wewnątrz Rostov Arena.

Jak przytacza BBC, w Japonii czystość jest niezwykle ważną częścią kultury i jest wpajana jej mieszkańcom od wczesnego dzieciństwa.

W 2018 r. Scott North, profesor socjologii na Uniwersytecie w Osace, powiedział brytyjskiej stacji, że porządkowanie jest sposobem, w jaki Japończycy „demonstrują dumę ze swojego sposobu życia”.

„Sprzątanie po meczach piłkarskich jest przedłużeniem podstawowych zachowań, które są nauczane w szkole, gdzie dzieci sprzątają swoje szkolne klasy i korytarze” — tłumaczył.

Dodaj komentarz