fbpx

Energia elektryczna może być wygenerowana przez ruch uliczny i przechodniów

Meksykańscy przedsiębiorcy wynaleźli system zdolny do wygenerowania energii elektrycznej przez ruch uliczny. Wynalazek ten może wyprodukować ilość energii elektrycznej, która wystarcza do zasilania gospodarstwa domowego poprzez „wyłapywanie” energii płynącej z poruszających się samochodów.

Jest to technologia, która dostarcza energię odnawialną i może być wprowadzona niewielkim kosztem, ponieważ jest w niej wykorzystywana istniejąca już infrastruktura: betonowe drogi i ulice. – powiedział Héctor Ricardo Macías Hernández, wynalazca systemu. Dodał, że nigdzie na świecie nie ma podobnego projektu, poza angielskim patentem, ale z tą różnicą, że w krajach europejskich wykorzystuje się piezoelektryczne podłoża, które są za drogie w krajach rozwijających się.

System składa się z progu zwalniającego  (ulepszonego o polimer wykorzystywany do produkcji opon) wznoszącego się 5 centymetrów ponad poziom ulicy. Kiedy na próg zostaje wywarta siła impetu, z jakim pojazd na niego wjeżdża, próg wywiera nacisk na zestaw miechów umieszczonych pod spodem.

Miechy zawierają powietrze, które jest wydmuchiwane z pewną prędkością przez wąż biegnący do pojemnika, w którym jest ono ściśnięte i wtłoczone do turbiny generującej prąd. Macías Hernández twierdzi, że kumulacja energii elektrycznej jest proporcjonalna do przepływu aut w ustalonym miejscu; natomiast w miejscach, gdzie ruch uliczny jest mniejszy, powinno znaleźć sie po kilka progów, aby zwielokrotnić siłę każdego pojedynczego auta.

Wynalazca powiedział także, że technologia ta może być również wprowadzona w miejscach dużego ruchu pieszych, np. w kolejkach podziemnych. W ten sposób ludzie generowaliby energię zgodnie z prawem energii grawitacyjnej. Wsparcie Meksykańskiego Instytutu Własności Przemysłowej (Mexican Institute of Industrial Property, IMPI) było niezbędne do osiągnięcia rozwoju technologii poprzez przeprowadzenie badania wykonalności i udzielenie porad dotyczących pozyskania wszystkich niezbędnych patentów.

Źródło: sciencedaily.com

 

One thought on “Energia elektryczna może być wygenerowana przez ruch uliczny i przechodniów

  • 26 sierpnia 2016 at 01:58
    Permalink

    Co za bredni! Utrudniać ruch samochodów, żeby odebrać kilka procentów mocy ich silników na produkcje prądu. To będzie zbyt drogi prąd!

    Reply

Dodaj komentarz