fbpx

Internauci pomogli odczytać starożytne, egipskie dzieła

Od ponad stu lat naukowcy próbowali odczytać zapisy, zawarte w znalezionych w Egipcie zwojach papirusu. Proces ten nieoczekiwanie przyspieszyli internauci-amatorzy.

Zapisane na papirusie antyczne teksty odnalezione zostały przez archeologów już w 1897 roku. Ukryte były w starożytnym śmietniku. Kiedy je wydobywano z ruin antycznego miasta Oksyrynchos, były porwane na strzępy. Fragmenty nareszcie udało się połączyć, dzięki “armii” domorosłych archeologów.

W rekonstrukcji i transkrypcji umieszczonych w Internecie fragmentów pomogło 250 tys. ochotników z całego świata. Akcja o nazwie „Ancient Lives” powstała kilka lat temu, ponieważ przez ponad sto lat przetłumaczono zaledwie pięć z prawie pięciuset tysięcy dokumentów. Dzięki udostępnieniu prostego algorytmu napisanego przez Uniwersytet Oksfordzki oraz elementarnej znajomości antycznej Greki, internauci byli w stanie zwiększyć ilość transkrypcji o nawet 200 tysięcy.

Historie zapisane na papirusach mają szeroki zakres. Jest wśród nich raport lekarski doktora, który analizował śmierć 12-letniej niewolnicy, a także utrzymana w konwencji greckiej tragedii opowieść bazująca na Księdze Wyjścia. Całość datowana jest na I wiek przed naszą erą i została napisana przez anonimowego autora w czasach, kiedy Egipt był pod okupacją Greków, a następnie Rzymian.

Naukowcy nie mogą się nadziwić rzeczom, które znalazły się w egipskim śmietniku. Najnowsze doniesienia mówią o kopii długiego przemówienia wygłoszonego przez Mojżesza, w którym opowiadał o swoim życiu i o tym, jak został jako dziecko odnaleziony w sitowiu. Wśród starożytnych zapisków mają być również fragmenty napisanej przez Eurypidesa, i uważanej za zaginioną, tragedii “Andromeda”.

„To tak, jakby odnaleziono nieznaną sztukę Szekspira” – cieszy się zarządzający projektem profesor Dirk Obbink.

Źródło: https://www.ancientlives.org/

Dodaj komentarz