fbpx

Księżyc Plonów 2020. Gdzie i kiedy oglądać najjaśniejszą ze wszystkich pełni?

Z początkiem września na niebie pojawi się najjaśniejsza ze wszystkich pełnia Księżyca. Kiedy i od której godziny warto spojrzeć w niebo?

Na początku września pojawi się na niebie dziewiąta w tym roku pełnia Księżyca. Będzie to najjaśniejsza ze wszystkich pełni, a Księżyc zjawi się na niebie wyjątkowo wcześnie.

Pełnia Księżyca Plonów przypada na godzinę 07:23 w środę 2 września 2020 roku. Srebrny glob pojawi się więc na niebie wyjątkowo wcześnie.

Wrześniową pełnie nazywa się również Pełnią Zbiorów, Kukurydzianą lub Jęczmiennym Księżycem. Nazwa odnosi się oczywiście do pory roku i jesiennej równonocy, gdy zbierane są plony. W starożytnym Egipcie oznaczała ona także nadejście pory deszczowej.

Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.

Pełnia Plonów Księżyca 2020: Jak i gdzie oglądać?

Do obserwowana pełni Księżyca nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, jednak zawsze możemy się wesprzeć choćby zwykłą lornetką. Oczywiście warto wybrać się za miasto, gdzie w obserwacji nie będzie nam przeszkadzać sztuczne światło.

Kolejną pełnię Księżyca zobaczymy 1 października 2020 roku.

Wpływ pełni Księżyca na otoczenie?

Księżyc bardzo silnie oddziałuje na Ziemię,miedzy innymi na poziom wód. Dotyczy to również płynów we wszystkich organizmach żywych. Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny.

Dodaj komentarz