fbpx

Naukowcy skomunikowali się z wielorybem. Pierwsza „rozmowa” z humbakiem trwała 20 minut

W przełomowym eksperymencie, naukowcy po raz pierwszy zdołali skomunikować się z długopłetwcem oceanicznym, czyli humbakiem. Samica o imieniu Twain przez ponad 20 minut odpowiadała na pozdrowienia wysyłane przez zespół badaczy.

Grupa naukowców, w tym specjaliści z Instytutu SETI, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, oraz Alaska Whale Foundation, uważają, że umiejętność komunikacji z inteligentnymi zwierzętami, takimi jak humbaki, może być kluczowa w przyszłych próbach nawiązania kontaktu z potencjalnymi cywilizacjami kosmicznymi.

Eksperyment z humbakiem

Podczas eksperymentu naukowcy wykorzystali dźwięki, które humbaki emitują, by zawiadomić inne osobniki o swojej lokalizacji. Dr Fred Sharpe z AWF podkreślił, że humbaki posiadają złożone systemy społeczne i używają zaawansowanych metod komunikacji.

Dwadzieścia minut rozmowy z wielorybem

Samica humbaka, Twain, odpowiedziała na sygnały naukowców, zachowując ten sam odstęp czasu w odpowiedziach, co badacze w swoich sygnałach. To świadczy o świadomej wymianie komunikatów.

Celem badania było przygotowanie do kontaktu z obcymi cywilizacjami. SETI, znane z poszukiwania obcych form życia w kosmosie, porównuje Antarktydę jako zamiennik Marsa i wykorzystuje badania komunikacji z humbakami do opracowania metod filtracji sygnałów pozaziemskich.

Potencjał inteligencji pozaziemskiej

Dr Brenda McCowan z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis twierdzi, że badanie inteligentnych zwierząt na Ziemi może pomóc zrozumieć, jak mogłaby wyglądać inteligencja pozaziemska. Eksperyment z humbakami pokazuje, że inteligencja wiąże się z ciekawością i chęcią nawiązywania kontaktów.

Naukowcy rozważają przeprowadzenie podobnych testów komunikacyjnych z innymi inteligentnymi zwierzętami, takimi jak delfiny czy stadne drapieżniki, co może dalej poszerzać nasze rozumienie inteligencji i komunikacji w świecie zwierząt i poza nim.

Źródło: businessinsider.com

Dodaj komentarz