fbpx

Niezwykły pomysł, który zdobył serca Warszawiaków. „Central Park” wokół Pałacu Kultury

Pomysł Patrycji Stołtny i Michała Sapko nie jest nowy, ale został „odkryty” na nowo i rozpowszechniony przez Jana Śpiewaka z Wolnego Miasta Warszawa. Od czasu jego udostępnienia poruszył serca wielu Warszawiaków. Być może projekt nie wszystkim się podoba, ale niektórzy są nim naprawdę zachwyceni.

W pracy konkursowej “Plac Oddechu”,  jego autorzy napisali w ten sposób:

„Koncept zaproponowanej przez nas metamorfozy daje zieleni pierwszeństwo. Cała powierzchnia placu jest strukturą, która oddycha. Z uwagi na rangę tego miejsca, ważne jest to, aby jakość i wartość estetyczna tej przestrzeni zachęcała ludzi do spędzania tam wolnego czasu. Założeniem konceptu „Plac Oddechu” jest stworzenie kompleksu zielonej infrastruktury, która przyciąga mnogością wydarzeń i zarazem pełni rolę społeczną”

„Musimy pamiętać, że ludzie czują się komfortowo w zielonym środowisku. Formy mocno zabudowane, betonowe, są znacznie słabiej akceptowane i wywołują zaniepokojenie. Pałac Kultury i Nauki wkomponowany jest w całość założenia jako obiekt przestrzenny, który w skali człowieka nie będzie tak monumentalny, a zostanie odpowiednio zespolony w przestrzeniach symultanicznych całości placu oraz otaczającej go zieleni. Spoiwem nowego placu mają być ludzie i zieleń, które mogą zbudować solidne relacje i przyczynią się do zmiany myślenia o przestrzeni publicznej” – dodają autorzy.

 

Czytaj więcej na: warszawawpigulce.pl

Ilustracje: Mirosław Usidus

Dodaj komentarz