fbpx

Sześcioletnia dziewczynka wygrała w szachy z siedmiokrotnym mistrzem

Podczas turnieju szachowego Norway Chess w Oslo doszło do sensacji. Sześcioletnia dziewczynka wygrała w szachy z siedmiokrotnym norweskim arcymistrzem,  Simenem Agdesteinem.

Agdestein, siedmiokrotny mistrz Norwegii w latach 1982-2005, uważany był w tym czasie za najlepszego szachistę w Skandynawii. Był nauczycielem aktualnego mistrza świata Magnusa Carlsena w gimnazjum sportowym w Baerum pod Oslo. Następnie został jego trenerem, a jego brat Espen jest menedżerem słynnego szachisty.

Po sensacyjnym zwycięstwie sześcioletniej Lykke Merlot Hansen, która okrzykiem „szach-mat” sprawiła, że w sali norweskiego Towarzystwa Szachowego w Oslo, gdzie rozgrywano turniej, zapadła pełna zaskoczenia cisza, Agdestein ocenił, że jego rywalka jest o wiele lepsza niż Carlsen był w jej wieku.

  • Ta dziewczynka posiada niewiarygodną wręcz koncentrację i umiejętność analizy sytuacji w zupełnie innym wymiarze. Nie potraktowałem jej ulgowo i nie było tak, że nie doceniałem przeciwnika. Ona była po prostu w tej partii lepsza – powiedział Agdestein.

1281620

Zwrócił uwagę na to, że po sukcesach Carlsena Norwegię opanował istny szachowy szał: grają wszyscy, w każdym wieku, a ilość sprzedanych kompletów do gry bije rekordy.

Czy nie przypomina to nieco fabuły serialu 'Gambit Królowej”?:)

Źródło: aftenposten.no

Dodaj komentarz