fbpx

W Koninie działa pierwszy Sklep Charytatywny, przedmioty otrzymują tam drugie życie

Można tam oddać niepotrzebne rzeczy i kupić to, co nadaje się jeszcze do użycia. Sklep pod patronatem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, prowadzi Spółdzielnia Socjalna Charytatywny.org.

– Staramy się dawać drugie życie przedmiotom. Ceny u nas są zdecydowanie niższe od rynkowych – mówi w wywiadzie dla Portalu Wielkopolski Wschodniej jeden z prowadzących spółdzielnię Jakub Walczak.

– Ludzie przynoszą różne rzeczy do sklepu, przyjmujemy wszystko. Każdy może tu przyjść, zobaczyć, kupić. Pieniądze wracają do podopiecznych naszej organizacji – dodaje drugi z prowadzących spółdzielnię socjalną – Mariusz Milżyński.

Podopiecznymi, a także pracującymi w sklepie są osoby niepełnosprawne. Wszystko odbywa się w ramach terapii zajęciowej. Jak deklaruje Walczak, pracownicy dobrze czują się w swojej pracy i chętnie do niej przychodzą.

W charytatywnym sklepie można kupić zabawki, ubrania dla dzieci i dorosłych, komputery, rowery, a nawet meble, czy sprzęt dla osób niepełnosprawnych.

– Staramy się, żeby ludzie byli zadowoleni. Są klienci, którzy się targują. Są też tacy, którzy nie chcą reszty, bo pieniądze idą na niepełnosprawnych. Są również tacy, którzy przynoszą zabawki i nie chcą za to pieniędzy, a za towar wzięty płacą – mówi Zofia Piechocka, pracownica sklepu. – Jak nie będziemy sobie pomagać to kto nam pomoże. Robimy co możemy, żeby to wszystko się kręciło – dodaje.

Członkowie spółdzielni deklarują, że po ciężkie przedmioty sami mogą przyjechać. Wykonują także różne usługi, polegające między innymi na pomocy osobom starszym.

– Jak ktoś chce zrobić porządek na wiosnę w piwnicy to może do nas zadzwonić. Przyjedziemy i pomożemy posprzątać, a co nie będzie potrzebne możemy zabrać. To nie jest zwyczajny sklep. Tutaj można przyjść po prostu na kawę, pogadać, potargować się, czy kawały poopowiadać. – mówi Mariusz Milżyński.

Towar oferowany przez sklep można znaleźć w Internecie. Spółdzielnia prowadzi również fanpage w mediach społecznościowych, stacjonarnie znajduje się w budynku po dawnym Pewexie.

Źródło: Portal Wielkopolski Wschodniej

Dodaj komentarz