fbpx

Ma do trzech metrów i rozbija lód. Czym jest kieł narwala?

Narwal jednozębny jest gatunkiem ssaka z rodziny narwalowatych żyjącym głównie w wodach Oceanu Arktycznego. Charakterystyczną cechą tego zwierzęcia jest pojedynczy, skręcony zgodnie z ruchem wskazówek zegara górny lewy kieł. Długość tego kła może wynosić u samców nawet do trzech metrów, waga dochodzi do 10 kilogramów.

Raz na pięćset przypadków u samca można spotkać dwa kły. Samice także posiadają kły, ale są one krótsze.

Do czego służą kły?

Według naukowców, kieł służy narwalowi do kruszenia pokrywy lodowej, aby zwierzę mogło zaczerpnąć powietrza. Ponadto według ostatnich badań kieł może służyć narwalowi w odczuwaniu zmian temperatury, ciśnienia i stężeniach substancji, które otaczają go w wodzie. Kieł wyposażony jest w 10 milionów włókien nerwowych, co to znacznie ułatwia im w polowaniach na ryby.

Dodatkowe badania wykazują, że kieł może być przydatny także w okresie godowym w walce z innymi samcami. Jak podaje Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna, dorosły narwal może ważyć od 800 do 1600 kilogramów i żyć do 50 lat. Długość ich ciała wynosi od czterech do prawie 5,5 metrów.

Zwierzęta te żywią się głowonogami, rybami i skorupiakami. Populację narwali szacuje się na około 80 tysięcy osobników. Są obecnie kwalifikowane jako gatunek bliski zagrożenia na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Dodaj komentarz