fbpx

Naukowcy odkryli prawdziwe przeznaczenie wyrostka robaczkowego

 

Wyrostek robaczkowy u ludzi uznawany jest za szczątkowy organ, który utracił swoją pierwotną funkcję w procesie ewolucji. Tymczasem amerykańscy naukowcy stwierdzili, że poznali jego prawdziwe przeznaczenie.

Powszechnie uważa się, że to cienkie uwypuklenie jelita ślepego jest całkowicie zbędne dla ludzkiego organizmu. Przemawia za tym wiara w fakt, że ludzie, którym usunięto chirurgicznie wyrostek nie zauważają jego nieobecności i nadal żyją pełnią życia. Jednak naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Duke’a twierdzą, że to nie do końca prawda. Uważają, że wyrostek robaczkowy jest bezpiecznym schronieniem dla pożytecznych bakterii, które pomagają szybciej odzyskać równowagę układu pokarmowego po poważnych problemach jelitowych (zatruciach, alergiach pokarmowych, i in.). Profesor Bill Parker, jeden z autorów badania, stwierdził, że to odkrycie nie oznacza, że ludzie powinni za wszelką cenę bronić się przed usunięciem wyrostka. W przypadku jego zapalenia, należy go usunąć, a nie na siłę utrzymywać, ryzykując nieraz własnym życiem.

Przedstawiona teoria ma głęboki sens, ponieważ to bardzo prawdopodobne, że istnieje w organizmie miejsce, w którym chronią się pożyteczne bakterie. Należy jednak pamiętać, że w procesie ewolucji wielkość wyrostka robaczkowego nadal się zmniejsza. Prawdopodobnie bakterie, które kiedyś zapewniały normalne funkcjonowanie jelit w prymitywnych warunkach, nie są już nam potrzebne w takiej ilości, a ciało, nawet bez tego organu wykonuje wszystkie niezbędne funkcje.

Źródło: tylkomedycyna.pl

Dodaj komentarz