fbpx

Polski 17-latek przypadkowo ułatwił głuchoniemym korzystanie ze smartfonów

 

Jak wielu nastolatków, Mateusz Mach bardzo lubi hip-hop. Ale jak niewielu nastolatków, on postanowił zamienić swoją pasję w przynoszący zyski biznes. Po pięciu miesiącach pracy, Mateuszowi i dwóm współpracującym z nim koderom udało się stworzyć aplikację na Androida, iPhone i Apple Watch, która służy do wymiany typowo hiphopowych gestów. To znaczy tym była w zamierzeniu… bo okazała się być czymś znacznie więcej.

Aplikacja, zwana Five, miała być szybkim i łatwym sposobem na trochę zabawy – ot takie przerzucanie się elektronicznymi odpowiednikami „yo, man!”. Okazała się jednakże być o wiele bardziej pomocna. Znajomi Mateusza na ten przykład używają programu do przesyłania sobie szybkich wiadomości informujących jak daleko są od siebie – wykonanie błyskawicznego „geściku” trwa przecież o wiele krócej niż napisanie, nawet niezbyt długiego, smsa.

„I to już nie jest Yo!” – jak mówi sam Mateusz – „Jesteśmy czymś definitywnie lepszym niż Yo”.

Bo ta dość prosta aplikacja okazała się mieć więcej ciekawych zastosowań. Po pierwsze, dzięki użyciu takiego „kodu gestów” można przekazywać sobie dużą ilość informacji, których znaczenie umknie osobom niepowołanym i postronnym. A po drugie, jest to naprawdę świetne narzędzie dla komunikujących się za pomocą Międzynarodowego Języka Migowego – okazuje się, że głuchoniemi użytkownicy używają znaków programu Five do szybkiej wymiany myśli, podobno są one naprawdę dobrymi substytutami dla standardowego porozumiewania się na migi.

2

Mateusz Mach nie wyklucza prawdopodobieństwa pełnego zaimplementowania języka migowego do kolejnych wersji programu. Na razie dzieli czas między Five i naukę. Wkrótce ma zamiar zaprezentować swój pomysł potencjalnym inwestorom aby zebrać fundusze na dalszy rozwój aplikacji. Możemy zatem użyć jednego dostępnych tam gestów i unieść kciuk do góry – tylko tak dalej!

Źródło: whatnext.pl

Dodaj komentarz