fbpx

Milion dolarów na szkołę bez granic, w której dzieci będą uczyć się od nauczycieli z całego świata

 

hole in wall

W 1999 r. Sugata Mitra pracował w New Dehli jako nauczyciel programowania. Niedaleko jego biura znajdowały się slumsy. Pewnego dnia pod wpływem opowieści znajomych bogatych rodziców o uzdolnionych informatycznie dzieciach Mitra wpadł na pomysł, by wmontować komputer w fasadę jednego z budynków i zobaczyć, co się stanie.

Maszyna była dostępna dla każdego. Był jednak pewien haczyk – obok nie było nikogo ani niczego, co wyjaśniłoby, jak i do czego można komputer wykorzystać.

Jak się okazało, brak instrukcji nie stanowił dla dzieci żadnego problemu. Po pierwszej próbie eksperyment powtórzono potem na indyjskiej prowincji, a w 2004 r. w Kambodży. Nie dość, że dzieci potrafiły same opanować sztukę obsługi komputera i nawigacji po internecie, to jeszcze wzajemnie uczyły się nowo nabytych umiejętności.
Podczas swojego wystąpienia na konferencji TED Global w Oksfordzie Mitra wspomniał, że po czterech godzinach od ujrzenia komputera po raz pierwszy dzieci wiedziały, jak nagrywać na nim swoją muzykę i ją odtwarzać.

o TED PRIZE facebook

Na podstawie tych obserwacji zespół Mitry doszedł do wniosku, że grupy dzieci potrafią same nauczyć się obsługi komputera oraz internetu – niezależnie od tego, kim są i skąd pochodzą.

Za swoje osiągnięcia oraz pomysły Mitry został uhonorowany tegoroczną nagroda słynnej konferencji TED oraz obdarowany czekiem na kwotę miliona dolarów.
Pieniądze z nagrody Mitra chce przeznaczyć na budowę “szkoły w chmurze” – prawdziwej szkoły w Indiach, gdzie dzieci mogłyby zdobywać wiedzę i zaprzyjaźniać się z nowymi technologiami. Szkoła jednocześnie pełniłaby funkcje edukacyjnego laboratorium. Chce je też wydać na stworzenie sieci nauczycieli, którzy za pośrednictwem wideochatów prowadziliby zajęcia.

 

Źródło: hole-in-the-wall.com, ted.com

Dodaj komentarz