fbpx

Nowa grupa krwi? Finał zagadki sprzed 30 lat

Badacze z Uniwersytetu Bristolskiego ogłosili, że odkryli nową grupę krwi o nazwie Er. Ta wiedza pozwoli zapobiegać groźnym konfliktom serologicznym.

W czasopiśmie „Blood” pojawił się artykuł opublikowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego i NHS Blood & Transplant na temat odkrycia niezwykle rzadkiej grupy krwi – Er. Badacze już trzydzieści lat temu podejrzewali istnienie związku między trzema genetycznie niescharakteryzowanymi antygenami a możliwością istnienia nienazwanej grupy krwi, która potencjalnie występuje tylko u odsetka ludzkiej populacji.

Układ grupowy Er był do tej pory niezbadany z przyczyn technologicznych. Dziś naukowcy posiadają nowe narzędzia do sekwencjonowania genów, które pozwalają namierzyć istotne zmiany i różnice w genach kodujących białko. Dzięki zaawansowanej technice naukowcy wykazali, że alloprzeciwciała przeciwko antygenom Er wiążą się z genem kodującym białko Piezo1 i że jest ono konieczne do aktywacji antygenu Er. Dzięki temu ustanowiono Er jako nowy układ grupowy krwi.

-To badanie jest doskonałym przykładem, jak nowe technologie mogą łączyć się z bardziej tradycyjnymi podejściami, aby zająć się długoletnimi pytaniami, na które odpowiedź byłaby niemożliwa jeszcze nie tak dawno. Fakt, że Er okazał się być Piezo1, białkiem o tak szerokim zainteresowaniu, czyni to jeszcze bardziej intrygującym – wyjaśnił dr Tim Satchwell z Uniwersytetu Bristolskiego.

Badania nad białkami Piezo zajmują naukowców od wielu lat. Przypomnijmy, że w 2021 r. przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii właśnie tym badaczom, którzy odkryli nowe geny – Piezo1 i Piezo2. Choć odkrycie Davida Juliusa, Arda Patapoutiana i Howarda Hughesa dotyczyło  receptorów temperatury i dotyku, niewątpliwie umożliwiło zespołowi z Uniwersytetu Bristolskiego połączyć naukowe kropki w całość.

Ta praca pokazuje, że nawet po wszystkich przeprowadzonych do tej pory badaniach, prosta czerwona krwinka może nas jeszcze zaskoczyć. Białka Piezo są białkami mechanosensorycznymi, które są wykorzystywane przez czerwoną krwinkę do wyczuwania, kiedy jest ona ściskana. Białko to występuje w zaledwie kilkuset kopiach w błonie każdej komórki. To badanie naprawdę podkreśla potencjalną antygenowość nawet bardzo słabo wyrażonych białek i ich znaczenie dla medycyny transfuzji – dodał prof. Ash Toye z Uniwersytetu Bristolskiego i dyrektor NIHR Blood and Transplant Research Unit.

Przeczytaj też:

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz