fbpx

Wodoodporna koszulka odpiera plamy i pot

Jesteśmy jeszcze daleko od samo schnącej odzieży jak z filmu Powrót do przyszłości II, ale mamy już alternatywę w postaci ubrania, które nigdy nie moknie. Młody przedsiębiorca Aamir Patel wynalazł koszulę krzemową, która wykonana jest z tkaniny hydrofobowej, która odpycha ciecze na zasadzie pola siłowego, i chroni ją przed zamoczeniem.

Na pierwszy rzut oka wygląda na prostą koszulkę, którą można znaleźć w każdym sklepie z ubraniami, aż zobaczysz, co się stanie, gdy ktoś wyleje na nią szklankę wody. Miękka poliestrowa tkanina koszuli jest wyłożona warstwą mikroskopijnych cząstek krzemionki, która związana z włóknem tworzą maleńką barierę powietrza wokół niego.

Powoduje to, że każdy płyn, w tym pot, a nawet syrop klonowy, tworzy kulki, które spływają jak deszcz po szybie samochodu. Dodatkowym bonusem jest to, że materiał nie zatrzymując wilgoci korzystnej dla rozwoju bakterii, jest także antybakteryjny i koszulka nie musi być tak często prana.

Istnieje już kilka skutecznych powłok hydrofobowych na rynku, najbardziej znaną jest NeverWet, ale ta zmienia fakturę tkaniny i spłukuje się w praniu. Patel mówi, że jego własne doświadczenie z NeverWet zainspirowały go do tworzenia koszuli krzemowej.

Według Patela, koszula krzemowa jest wygodna, jak każda inna i może być prana w pralce 80 razy, zanim jej właściwości hydrofobowe zostaną naruszone.

2

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza partia koszulek wejdzie na rynek w maju 2014 roku.

 

 

Źródło: gizmag.com

Dodaj komentarz