fbpx

Co robi prawdziwy mężczyzna? Prawdziwy mężczyzna tańczy

 

Prawdziwi mężczyźni nie tańczą. Siedzą, pocą się i klną – mówił prześmiewczo amerykański komik Bill Hicks. Błąd. Tancerze z Krakowa postanowili obalić stereotyp, że taniec nie jest dla mężczyzn. Udowadniają, że taniec to prawdziwie męska rzecz. – Taniec daje możliwość poznawania siebie i ciągłego rozwoju, uczy podejścia do kobiet i ich rozumienia, daje możliwość ekspresji – mówi tancerz Tymoteusz Ley.

Opięta koszula z dekoltem sięgającym pępka, fryzura wyrzeźbiona żelem, samoopalacz zbierający się w bruzdach wokół ust i buty na obcasie – tak wyobrażamy sobie faceta, który tańczy. Jeszcze gorzej jest w przypadku baletu klasycznego – facet w rajtuzach? Ze stereotypowym podejściem do tańczących mężczyzn postanowili walczyć tancerze z Krakowa. Założyli grupę „Taniec męska rzecz”, by zmienić „stereotyp tancerzy jako zniewieściałych chłopców nieokreślonej orientacji, ubranych w obcisłe stroje i kręcących pośladkami”, jak piszą na swojej stronie internetowej.

Motor, aparat, taniec
Twórcy kampanii przekonują, że taniec to naprawdę „męska rzecz”, którą można zaimponować i kobietom, i mężczyznom. – Chciałem pokazać mężczyznom, że jest to coś męskiego, co imponuje kobietom i czym można się „pochwalić przed kumplami” tak samo jak nowym motorem, czy sprzętem fotograficznym. Jednocześnie taniec jest umiejętnością, która sprawdza się w sytuacjach społecznych i jeśli się jej nie posiada, często pozostaje tylko siedzieć przy barze i pić, gdy inni się dobrze bawią. Ciężko się wtedy poczuć prawdziwym mężczyzną – mówi tancerz i nauczyciel tanga Tymoteusz Ley.

 

 

– W odbiorze tańca idziemy w karykaturę, a przecież taniec sam w sobie nie jest zniewieściały – mówi Agnieszka Stach, która koordynuje projekt. – Mężczyźni zawsze tańczyli, tańce rytualne czy wojenne to elementy bardzo wielu tradycji na całym świecie. W naszej kulturze, niestety, obraz tańczących mężczyzn został wypaczony – dodaje.

 

 

Więcej na: http://natemat.pl/99931,co-robi-prawdziwy-mezczyzna-prawdziwy-mezczyzna-tanczy?fb_action_ids=843168565696946&fb_action_types=og.likes

Dodaj komentarz