fbpx

Melatonina zwalcza SARS-CoV-2. Badanie naukowców z Sao Paulo

Wytwarzana w płucach melatonina jest skuteczna w zwalczaniu SARS-CoV-2. Nie tylko ma wysokie właściwości prewencyjne, ale również hamuje rozprzestrzenianie się w organizmie koronawirusa – wynika z badania naukowców z brazylijskiego uniwersytetu w Sao Paulo (USP). Eksperci wskazują, że mogłaby zostać użyta do produkcji leku przeciwko COVID-19.

– Substancja ta jest niczym mur przeciwko SARS-CoV-2, chroni przed wniknięciem patogenu do tkanki nabłonkowej – wyjaśniła kierująca zespołem badawczym Regina Pekelmann Markus, wykładowczyni na Wydziale Nauk Biologicznych USP.

Zdaniem brazylijskiej badaczki melatonina osłabia działanie białek, dzięki którym koronawirus wnika do tkanki nabłonkowej. Skuteczne przeciwdziałanie dostaniu się SARS-CoV-2 do komórek potwierdzono m.in. poprzez bezpośrednie wstrzykiwanie większych ilości melatoniny do płuc. Dostarczana była ona w postaci kropli i aerozolu.

W opublikowanym w naukowym piśmie „Melatonin Research” studium brazylijscy badacze wskazali, że melatonina wytwarzana w płucach mogłaby docelowo stać się składnikiem markera służącego wykrywaniu bezobjawowych zakażeń koronawirusem.

Na dobroczynne działanie melatoniny w hamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w październiku zwracali uwagę lekarze z hiszpańskiej kliniki MARGen w Grenadzie. Twierdzili, że substancja ta może pomóc w walce z SARS-CoV-2, dzięki swoim właściwościom sprzyjającym poprawie układu odpornościowego.

Z kolei w listopadzie naukowcy z amerykańskiego Cleveland wskazywali w swoim studium, że melatonina ma duży potencjał i mogłaby zostać użyta do produkcji leku przeciwko COVID-19.

Źródło:  termedia.pl

Dodaj komentarz