fbpx

18 mitów na temat miłości. Wszystkie szkodzą romantycznym relacjom

Znamy wiele definicji miłości. Sami często też lubimy ją określać według własnych upodobań i poglądów. Niestety często mylimy uczucie z przemijającymi emocjami – takimi jak zazdrość, fascynacja czy pożądanie. Oto 18 mitów na temat romantycznych relacji rozpowszechnionych przez popkulturę. Lepiej rozpraw się z nimi zawczasu!

Mity i fakty na temat miłości

Czym jest miłość? Czy można kochać kilka osób jednocześnie? Czy prawdziwe uczucie będzie trwać wiecznie? Na te i inne pytania terapeuci z całego świata odpowiadają nieustannie podczas pracy z klientami. Bo to właśnie problemy w relacjach bywają najczęściej przyczyną pierwszej wizyty w gabinecie psychoterapeutycznym. Wiele osób wciąż wierzy, że jeśli znajdzie „drugą połówkę” w końcu osiągnie prawdziwe szczęście, a „happy end” rodem z romantycznej komedii będzie tylko kwestią czasu. Tymczasem żaden związek nie ma filmowego finału – kochająca się para nigdy nie „żyje długo i szczęśliwie”. Relacjom romantycznym bliżej jest do wymagającej i brudnej pracy w wielkim ogrodzie niż do wielkich, koktajlowych uniesień. Codziennie trzeba podlewać uczucia, wyrywać chwasty konfliktów, pielić, siać dobre wrażenia i ochraniać pierwsze listki ufności.

Obietnice vs. żmudna praca

Miłość nie składa obietnic drugiej osobie, za to wymaga powzięcia postanowień względem samego siebie – bo każda, choćby mała zmiana zawsze zaczyna się od nas samych. Zdaniem Lori Gottlieb, terapeutki i autorki bestsellerowego poradnika „Czy możemy porozmawiać”, wiele związków rozpada się przedwcześnie i niepotrzebnie. Winę za to ponosi kultura, w której przyszło nam dorastać, ale również nasze własne przekonania na temat miłości, których nigdy nie podważyliśmy. Wierzymy w mity na temat tego, czym miłość jest i jak powinien wyglądać dobry związek. W efekcie tego, zamiast pracować dla dobra relacji, wolimy zmienić partnera, wierząc, że to właśnie „eks” był przyczyną miłosnych niepowodzeń, a przecież nie tędy droga.

Oto 18 mitów na temat miłości, które rozpowszechniła popkultura. Wiara w nie szkodzi relacjom – zarówno romantycznym jak i przyjacielskim.

18 kłamstw na temat miłości

 1.  Miłość jest zazdrosna
  2. Miłość jest pełna pasji i cechuje ją wysoki poziom pożądania
  3. Miłość jest dążeniem do całości. Każde z nas jest zaledwie połówką
  4. Miłość uskrzydla, jest uniesieniem pełnym romantycznych wzlotów
  5. Miłość nie musi akceptować wad partnera, może wymagać zmian
  6. Miłość polega na składaniu obietnic.
  7. Miłość jest tęsknotą i przywiązaniem. Jeśli nie tęsknisz, to nie kochasz
  8. Miłość to cierpienie, czasem może krzywdzić
  9. Prawdziwa miłość jest na zawsze
  10. Miłość jest poza naszym racjonalnym umysłem, bliżej jej do uniesień duchowych
  11. Miłość to „motyle w brzuchu” i ekscytacja
  12. Miłość jest patrzeniem na świat przez „różowe okulary”
  13. Miłość to zgoda, nigdy nie wchodzi w konflikty
  14. Miłość to uczucie skierowane wyłącznie do jednej osoby
  15. Miłość wymaga poświęceń
  16. Miłość to przeznaczenie
  17. Prawdziwa miłość jest prosta i bezwysiłkowa
  18. Miłość do drugiej osoby jest ponad miłością do samego siebie

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: ohme.pl

One thought on “18 mitów na temat miłości. Wszystkie szkodzą romantycznym relacjom

Dodaj komentarz