fbpx

Student z Wrocławia trzeci na świecie! Wygrał prestiżowy konkurs dla młodych naukowców

Piotr Węgrzyn, student informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim, zajął trzecie miejsce w prestiżowym konkursie Regeneron ISEF w Los Angeles, który jest uznawany za najważniejszy konkurs dla młodych naukowców na świecie. Piotr przedstawił swój własny procesor PCPU, który zdobył uznanie międzynarodowego jury. Gratulujemy!

Student z Wrocławia odniósł globalny sukces

Piotr Węgrzyn, zwycięzca polskiego konkursu Explory, reprezentował nasz kraj na Regeneron ISEF – najważniejszym konkursie naukowym, gdzie młodzież z całego świata rywalizuje o stypendia o łącznej wartości ponad 100 tys. dolarów oraz wyjazdy naukowe, staże i nagrody specjalne – takie jak nagroda Gordona E. Moore’a za badania kluczowe dla przyszłych pokoleń czy nagroda Craiga R. Barreta za projekt łączący technologię, inżynierię i matematykę.

Piotr zajął trzecie miejsce w kategorii Embedded Systems (systemy wbudowane), prezentując stworzony przez siebie funkcjonalny procesor do zastosowań maszynowych wraz z całym systemem obliczeniowym. Kategoria ta jest sponsorowana przez globalną firmę HP.

Piotr pracował nad swoim projektem przez cztery lata w liceum (uczęszczał do XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu), a następnie rozwijał go na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obecnie studiuje. Prezentowana wersja procesora jest 47 razy szybsza od pierwszego prototypu, co świadczy o ogromnym postępie, jaki osiągnął w pracy nad projektem.

Regeneron ISEF dla młodych naukowców

W finale Regeneron ISEF uczestniczy ponad 2200 osób z ponad 60 krajów. Jest to okazja nie tylko do przeżycia niezapomnianej przygody, ale także do weryfikacji swojego projektu w oczach rówieśników i ekspertów z całego świata – sprawdzenia, czy projekt jest uniwersalny i może być stosowany na różnych rynkach. Ewa Babicka z Fundacji Zaawansowanych Technologii

Sam udział w finale konkursu jest ogromnym wyróżnieniem i sukcesem. Udział Polaków w Regeneron ISEF był możliwy dzięki akredytacji zdobytej podczas finału Konkursu Explory organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Delegację wybierali jurorzy – eksperci z innowacyjnych firm oraz naukowcy polskich uczelni.

Polskę, oprócz Piotra, reprezentowały Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, które stworzyły ekologiczny nawóz. Cała delegacja świetnie się zaprezentowała, wzbudzając zainteresowanie nie tylko jurorów, ale także licznych gości podczas dnia otwartego, w tym ponad 8 tys. młodych ludzi z Kalifornii, którzy odwiedzili miejsce konkursu, aby zapoznać się z projektami z całego świata.

Dodaj komentarz