fbpx

Radość, silna odporność i zdrowszy sen. Co warto wiedzieć o koherencji serca?

Koherencja to stan, w którym rytm serca synchronizuje się z oddechem – a w rezultacie nasz umysł osiąga spokój i harmonię. Dzięki umiejętności spoczywania w stanie koherencji zyskamy zdrowie, klarowność myśli i lepszy sen. Oto kilka sugestii, jak zacząć.

Koherencja serca to inaczej stan pełnej synchronizacji, w której oddychamy miarowo i spokojnie – i w taki sam sposób pracuje nasze serce. Z biologicznego punktu widzenia, koherencja jest stanem aktywności układu przywspółczulnego – autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnego za odpoczynek i regenerację organizmu, a także poprawę trawienia. Wykres pracy serca przypomina wtedy regularną sinusoidę, a my odczuwamy spokój i radość.

Choć wydaje się, że jest to stan trudny do uzyskania – w końcu żyjemy w świecie, który permanentnie odwraca naszą uwagę od tu i teraz, kilka prostych wskazówek może ułatwić ci rozpoczęcie praktyki.

Zadbaj o oddech

Pierwszym i podstawowym punktem nauki jest zadbanie o właściwe tempo oddechu. Stan koherencji polega na robieniu 4-7 oddechów na minutę, optymalna ilość to 6. Zdaniem badaczy, organizm ma wówczas szansę, aby uruchamiać wszystkie najpotrzebniejsze procesy lecznicze. Warto również zadba o płynne przejście między wdechem a wydechem.

Właściwa muzyka pomoże pomóc

Aby ułatwić sobie wejście w stan koherencji, warto skorzystać z przydatnego narzędzia, jakim jest ścieżka dźwiękowa – najlepiej relaksacyjna o łagodnym brzmieniu i powolnym tempie. Słuchanie muzyki pomoże naturalnie się wyciszyć, złagodzi nadaktywność układu nerwowego, obniży ciśnienie i sprawi, że oddech podąży za wibracją dźwięku.

Technologia dla zdrowia serca

Instytut, HeartMath ze Stanów Zjednoczonych, który bada wpływ koherencji serca na zdrowie stworzył narzędzie o nazwie HR, które pozwala monitorować wykres bicia serca. Właściwy biofeedback pomoże ci korygować oddech, aż w końcu stanie się zwykłym, bezwysiłkowym nawykiem.

Skup się na ciele

Jeżeli mimo wszystko wciąż odczuwasz trudności we wchodzeniu w stan koherencji, skup się na ciele i doznaniach z niego płynących. Kiedy oddychasz, skieruj uwagę w centrum klatki sercowej i obserwuj, jak opada, a następnie podnosi się. Możesz również skupić się na wrażeniach zmysłowych takich jak zapach, dźwięk czy obraz.

Wdzięczność i życzliwość

Stan koherencji można uzyskać przy pomocy konkretnych emocji. To, co naturalnie przywołuje ów stan, to uczucie wdzięczności, miłości i życzliwości. Pomyśl o osobie, którą kochasz, lubisz, szanujesz i wyślij jej w myślach najlepsze życzenia. Dzięki temu bardzo szybko uzyskasz sprzężenie zwrotne w postaci dobrego samopoczucia i bycia zakorzenionym w świecie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: jakmedytowac.pl

 

 

 

Dodaj komentarz