fbpx

Piękno mieszka w oku patrzącego. 7 cech osób o dobrym sercu

Bez nich życie wydawałoby się szare. Ich obecność rozświetla miejsce, w którym przebywają, a ludzie naturalnie do nich lgną. Wiesz o kim mowa? O osobach o wielkim sercu. Poznasz ich po siedmiu uniwersalnych właściwościach.

Elastyczność

Łatwo adaptują się do nowych zmian, bo wiedzą, że życie jest nieustannym ruchem energii. Przyjmują to, co jest – nie walczą z rzeczywistością, ale akceptują wydarzenia, również te trudne. Dostrzegają piękno w każdym miejscu i widzą pozytywne cechy w ludziach. Osoby o wielkim sercu wiedzą, że walka z rzeczywistością czy gonitwa za szczęściem powoduje tylko frustrację. Z wdzięcznością przyjmują od losu, to co je spotyka – z każdej porażki wyciągają lekcję na przyszłość.

Mądra obserwacja

Powiada się, że piękno mieszka w oku patrzącego. Z pewnością mieszka w oku osób mądrych, optymistycznie nastawionych do życia i otwartych na doświadczenia. Pozytywni ludzie są dobrymi obserwatorami – widzą to, co jest „za” wydarzeniami” i „pod” płaszczykiem złudzeń. Zauważą czyjeś złe samopoczucie lub cierpienie, ale również potencjał ukryty głęboko za warstwą pozorów czy złego humoru.

Inteligencja emocjonalna

Osoby o wielkim sercu to z reguły osoby empatyczne – mają rozwinięte umiejętności emocjonalne i społeczne. Potrafią odnaleźć się w towarzystwie i rozmawiać o uczuciach, nawet tych trudnych. Zadają pytania, a podczas rozmowy żywo interesują się drugim człowiekiem. Nie tylko potrafią nazywać swoje i cudze emocje, ale również rozumieją ich przyczyny. Dzięki temu wiedzą, w jaki sposób nawiązywać więzi i znajdywać skuteczne rozwiązania problemów.

Empiryzm

Ludziom doświadczenia naturalnie przychodzi rozumienie innych ludzi – po prostu nie jedno w życiu widzieli – ich pojemność na niespodziewane sytuacje, trudne emocje czy niełatwe spotkania jest większa niż w przypadku innych osób – w taki sposób przejawia się ich wewnętrzne bogactwo. Ludzie o wielkim sercu czerpią wiedzę o życiu nie z książek, ale z doświadczeń. Kieruje nimi ciekawość, entuzjazm i pasja poznawcza. Częściej mówią „tak” niż „nie”. Kiedy słyszą o czymś po raz pierwszy, mówią – „opowiedz mi więcej”. Wyrabiają sobie zdanie na jakiś temat dopiero wtedy, gdy go sprawdzą.

Wrażliwość

Mówiąc o ludziach życzliwych nie można pominąć tej ważnej cechy – wrażliwości. Wrażliwość sprawia, że żadna z osób o wielkim sercu nie przejdzie obojętnie obok kogoś, kto cierpi lub prosi o pomoc. Ich wrodzone współodczuwanie sprawia też, że rzadko czują się samotni. Wierzą w uniwersalne połączenie wszystkich istot i zjawisk – nic dziwnego, że wyrażają głęboki szacunek do ziemi, zwierząt i drugiego człowieka.

Sprawiedliwość i poczucie humoru

Nikogo nie oceniają i nie potępiają – są dalecy od wchodzenia w typowe relacyjne role (kat – ofiara – ratownik). Do każdej trudnej sytuacji podchodzą z życzliwością, a na porażki reagują poczuciem humoru – w końcu śmiech „zmiękcza” ostre krawędzie życia. Ich wrodzona życzliwość skierowana jest nie tylko na zewnątrz, ale również do środka. Wiedzą, kiedy się wycofać i w jaki sposób zadbać o własne energetyczne zasoby, aby się nie wypalić. Kiedy ich wewnętrzne baterie będą na wyczerpaniu z pewnością poproszą o przerwę lub chwilę przestrzeni; nie będą się również potępiać za brak sił czy chęć zrobienia sobie „wolnego”.

A czy ty dodałbyś jeszcze inne cechy typowe dla osób o wielkim sercu?

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Cytaty.pl

2 thoughts on “Piękno mieszka w oku patrzącego. 7 cech osób o dobrym sercu

Dodaj komentarz