fbpx

16-latka wynalazła bioplastik ze skórki od banana

Co przychodzi nam do głowy zanim wyrzucimy skórkę od banana? Na pewno nie uwzględnienie jej wykorzystania w redukcji ropopochodnych zanieczyszczeń i tworzenia bioplastiku, ale to jest dokładnie to, co postarała się osiągnąć, z sukcesem, 16-letnia Elif Bilgin z Istambułu w Turcji. Zwyciężczyni nagrody 2013 Science in Action, trzeciej edycji dorocznego konkursu Google, skierowała wynalazek w stronę przyjaznych środowisku, praktycznych rozwiązań, osiągalnych z pomocą łatwych środków, takich jak skórki od banana.

Zmotywowana młoda naukowiec Elif, chciała znaleźć alternatywę dla produkowanego z ropy plastiku, aby wspomóc środowisko. W swoim dzienniku wspomina, że w Tajlandii dziennie wyrzuca się 200 ton skórki z banana, więc skrobia i celuloza, ważne dla produkcji tworzyw sztucznych, mogłyby być znacznie lepiej wykorzystane. W swoich badaniach odkryła, że ziemniaki i skórki mango są już powszechnie stosowane, więc w Koc High School w Turcji, rozpoczęła eksperymenty.

Przez dwa lata, jej próby z wykorzystaniem skórki od banana wiele razy kończyły się niepowodzeniem. Mnóstwo nieudanych eksperymentów, w których stworzony plastik nie był wystarczająco silny lub zbyt łatwo się rozpadał, nie zatrzymały jej prób. Napędzana determinacją innego wielkiego naukowca, napisała – Nawet Thomas Edison powiedział: ‘Nigdy nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10.000 błędnych rozwiązań’. Jej wytrwałość doprowadziła w końcu do sukcesu. Dwa ostatnie eksperymenty dały wynik na który czekała.

Jej wydajny sposób wykorzystania skórki z bananów został dobrze udokumentowany w internetowych opisach i łatwo pokazuje, jak niewiele sprzętu, niektórych składników zmiękczających i skrobi potrzeba, aby stworzyć wysokiej jakości plastik, który zachowuje jakość i długoterminową strukturę. Elif ma nadzieję, że zastosowanie biologicznego tworzywa zastąpi część plastiku tworzonego obecnie na bazie ropy naftowej dla takich zastosowań jako izolacja przewodów elektrycznych i protez kosmetycznych.

Mając nadzieję, że będzie uczęszczać pewnego dnia do szkoły medycznej, przyszłość Elif rysuje się w jasnych barwach wielkich osiągnięć. Będzie nadal konkurować jako finalistka Google Science Fair w kategorii wiekowej 15-16 lat i poleci z 14 innymi kandydatami, do kampusu Mountain View w Kalifornii.
Błyskotliwe umysły, w różnym wieku, nadal odkrywają alternatywne metody zrównoważonej energii. Pozostaje pytanie, kto teraz zastosuje te wszystkie praktyczne wnioski?

 

Źródło: http://www.trueactivist.com/16-year-old-invents-sustainable-bio-plastic-from-banana-peels/

Dodaj komentarz