fbpx

Klimatyzacja w samochodzie – jak nie złapać przeziębienia podczas upałów?

Klimatyzacja to wynalazek, który niezwykle ułatwił podróżowanie, gdy na dworze panują upały.  Jednak to udogodnienie niesie również ze sobą pewne zagrożenia. Gwałtowne zmiany temperatury nie są bowiem obojętne dla organizmu człowieka. Jak korzystać z klimatyzacji w aucie w upały, żeby się nie przeziębić?

Gdy na dworze panują wysokie temperatury, trzeba mądrze korzystać z klimatyzacji w aucie. Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są nagłe zmiany temperatury, które u wrażliwych osób mogą wywołać objawy przeziębienia, najczęściej katar, kaszel czy stan podgorączkowy. Oto kilka pożytecznych zasad  jakich warto przestrzegać latem, żeby nie odbiło się to niekorzystnie na zdrowiu

 

Przed podróżą przewietrz samochód

Jeśli auto stoi w nasłonecznionym miejscu, samochód jest nagrzany jak metalowa puszka – może w nim panować temperatura nawet ok. 90 st. C. Wnętrze trzeba więc  nieco schłodzić, zanim do niego wsiądziesz. Najlepiej otwórz wszystkie drzwi i przewietrz samochód przez 3-4 minuty, żeby temperatura w nim wyrównała się z tą na zewnątrz.

Powietrze w aucie schładzaj stopniowo

Nie uruchamiaj klimatyzacji od razu na maksymalne chłodzenie – schładzaj powietrze w samochodzie stopniowo. Ustaw chłodzenie na temperaturę o 3-5 st. C niższą niż warunki panujące na zewnątrz. Dzięki temu organizm nie dozna szoku termicznego z powodu nagłej zmiany temperatury.

 

Temperatury nie obniżaj za bardzo

Nawet jeśli na dworze jest bardzo gorąco, nie schładzaj nadmiernie wnętrza samochodu. Powoli obniżaj temperaturę, ustawiając wiatraki na mniejszą prędkość. W upały w aucie powinno być nie mniej niż 22-24 st. C.

Ustaw odpowiednio nadmuch

Ustaw nawiewy tak, żeby zimne powietrze nie dmuchało bezpośrednio na twarz, ramiona czy klatkę piersiową. Takie „przeciągi” to prosta droga do złapania kataru lub anginy.

Przed końcem podróży podnieś temperaturę w aucie

Kilkanaście minut przed końcem podróży, nieco podnieś temperaturę. To mało komfortowe, ale pozwoli ci już na tym etapie przyzwyczaić organizm do warunków panujących na zewnątrz. Znów chodzi o to, żeby organizm nie doznał kolejnego szoku termicznego, gdy wyjdziesz z chłodnego samochodu.

Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu klimatyzacji i wymianie filtrów – w instalacji gromadzą się różne drobnoustroje (grzyby, bakterie), które wdychamy, gdy wraz z pędem powietrza trafiają do kabiny samochodu. To także, poza zmianami temperatury, może narażać pasażerów na infekcje układu oddechowego.

 

Źródło: msn.com

Dodaj komentarz