fbpx

Proste badanie polegające na płukaniu ust pomaga określić ryzyko chorób serca

Kanadyjscy naukowcy opracowali prosty sposób na badanie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wyniki ich badań opublikowano w „Frontiers of Oral Health”.

Zespół badawczy z uniwersytetów Toronto, Calgary i Hamilton wskazuje, że płukanie ust może ujawnić zapalenie dziąseł. Taka infekcja może prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak zapalenie przyzębia, które wiąże się z chorobami układu krążenia. Wiele badań wskazuje na związek pomiędzy zapaleniem przyzębia a chorobami serca, cukrzycą oraz wcześniakami o niskiej masie urodzeniowej. Niespełna połowa dorosłych powyżej 30. roku życia doświadcza tej choroby, która jest częstsza wśród mężczyzn, palaczy, osób uboższych i tych z niższym wykształceniem.

Eksperci podkreślają konieczność dbałości o zdrowie jamy ustnej, w tym rezygnacji z palenia oraz regularnej higieny zębów.

W trakcie badania pilotażowego zespół ocenił grupę młodych dorosłych, którzy byli zdrowi i nie palili papierosów. Badano poziom białych krwinek w ślinie po płukaniu jamy ustnej. Wyniki wskazały związek między wysokim poziomem białych krwinek a słabym rozszerzaniem naczyń krwionośnych, co może świadczyć o zwiększonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych. Nie zaobserwowano jednak związku z prędkością fali tętna, co może wynikać z młodego wieku uczestników.

Naukowcy spekulują, że proces zapalny w jamie ustnej może wpływać na naczynia krwionośne, co z kolei wpływa na zdolność tętnic do odpowiedzi na zmiany przepływu krwi. Zalecają dalsze badania wśród bardziej zróżnicowanej grupy ludzi pod względem wieku i zdrowia.

Dobre nawyki zdrowotne, w tym zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i monitorowanie poziomu cholesterolu, mogą przeciwdziałać potencjalnym problemom sercowo-naczyniowym.

Źródło: frontiersin.org

Dodaj komentarz