fbpx

W sierpniu nietoperze wlatują do klatek schodowych i mieszkań. Jak się zachować wobec nocnych gości?

Obecnie obserwujemy wzmożoną aktywność nietoperzy, które zaczynają pojawiać się w klatkach schodowych oraz mieszkaniach. Eksperci z PTOP “Salamandra” radzą, jak postępować w sytuacji spotkania z tymi nocnymi stworzeniami. Podkreślają przy tym, że nietoperze nie stanowią zagrożenia dla ludzi.

Od początku sierpnia wiele osób dzwoniło na infolinię nietoperzową prowadzoną przez Polskie Towarzystwo Ochrony “Salamandra”, zgłaszając nieoczekiwane wizyty pojedynczych nietoperzy w ich domach (instrukcje, jak postępować w takiej sytuacji, znajdują się TUTAJ). Mimo że takie zgłoszenia nadeszły nieco później niż w ubiegłych latach, “Salamandra” otrzymała informacje o pojawieniu się większych grup tych zwierząt. Jednego dnia sierpnia zanotowano trzy takie sytuacje: dwa przypadki związane z borowcami (w obu przypadkach w mieszkaniach było po kilkanaście tych zwierząt) oraz jeden przypadek dotyczący karlików malutkich, gdzie na klatce schodowej pojawiło się kilkadziesiąt tych stworzeń.

Przyczyna “inwazji”

Zjawisko masowych odwiedzin nietoperzy w pomieszczeniach ludzkich jest znane od 1862 roku, kiedy po raz pierwszy zostało opisane w Niemczech. Przez lata takie “inwazje” trwały kilka dni, po czym nietoperze opuszczały pomieszczenia. Obecnie sytuacja się zmieniła, głównie za sprawą czujników ruchu automatycznie włączających oświetlenie.

Nietoperze nie są zagrożeniem

Najważniejsze jest, aby wiedzieć, że te zwierzęta nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Nie atakują, nie gryzą, a mity o wplątywaniu się w włosy czy rzucaniu uroków są nieprawdziwe. W rzeczywistości, na naszym kontynencie, nie roznoszą one żadnych chorób groźnych dla ludzi.

Co robić, gdy nietoperz wleci do mieszkania?

Zależnie od gatunku nietoperza, istnieją różne podejścia:

 1. Karliki malutkie:
  • Sprawdź dokładnie, czy nietoperze nie utknęły w miejscach o gładkich ścianach.
  • Wyłącz światło na klatce schodowej.
  • Przed godz. 20:15 szeroko otwórz okna i odsłoń firanki.
  • Zamknij wszystkie okna przed godziną 22:00 i nie otwieraj ich do rana.
 2. Borowce wielkie:
  • Zastosuj powyższą procedurę.
  • Jeśli nie zadziała, przygotuj zamykany karton i grubą rękawicę.
  • Zbieraj nietoperze do kartonu i wypuszczaj je poza budynkiem.

Jeżeli mimo podjętych działań problem nadal występuje, warto skonsultować się ze specjalistą chiropterologiem. W niektórych przypadkach potrzebna może być wizyta specjalistycznego zespołu.

Niegroźne stworzenia

Nietoperze, chociaż mogą przestraszyć wielu ludzi, są nieszkodliwe i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i umożliwić im bezpieczne opuszczenie pomieszczeń ludzkich. Współpraca z ekspertami oraz przestrzeganie zaleceń może pomóc w rozwiązaniu problemu i chronić te cenne gatunki.

 

Dodaj komentarz