fbpx

Optymistki- najstarsza drużyna siatkówki na świecie

Optymistki 8 1000x300

W kwietniu i maju na ekrany polskich kin trafi unikalny dokument. Film prezentuje niezwyklą drużynę siatkarską, w której skład wchodzą panie w wieku od 66 do 98 lat. Pomimo odbywanych co tydzień treningów, od trzydziestu lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz to jest jednak ich cel! Dopracowują ostateczną strategię meczową składającą się ze śmiechu, poczucia jedności i wyszydełkowanych kwiatów.

Zaskoczenie miesza się z podziwem, bo kiedy wydawało się, że już niemal wszystko w kinie widzieliśmy, na parkiet wkracza żeńska drużyna siatkówki z pewnego niewielkiego miasteczka w Norwegii. Nie byłoby w tym pewnie nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że panie od przeciętnego sportowca są starsze dwa albo i trzy razy, a najbardziej sędziwa z nich lada moment będzie świętowała setne urodziny. Tyle że tutaj nikt nikomu w metrykę nie patrzy, a przede wszystkim nie myśli stereotypami. Ani reżyserka, obrawszy sobie tak oryginalny temat, a tym bardziej bohaterki, które pomiędzy pieczeniem ciast a szydełkowaniem ćwiczą siatkarską zagrywkę w sali treningowej. Wszystko po to, by po 30 latach treningów w końcu rozegrać jakiś oficjalny mecz. A okazja się nadarza wyjątkowa, bowiem okazuje się, że w sąsiedniej Szwecji na podobnych zasadach ćwiczą panowie. Choć w porównaniu do „optymistek”, można by rzecz, w wieku juniorskim.

OptmistsDimitrisKoutsomytis

Goro, lat 98, jest królową drużyny. Jej silna wola, radość, jaką czerpie z życia i para różowych Converse’ów, to wszystko elementy, które czynią z niej ucieleśnienie życiowej filozofii drużyny. Poza tym Goro zmaga się też z dolegliwościami podeszłego wieku. Samotność i tęsknota często pukają do jej drzwi. W tych chwilach nadrzędnym jest wywalczenie swojej drogi wśród wyzwań oraz ustalenie sobie nowych celów.

Film pokazuje ją i jej drużynę w życiu codziennym i na boisku – od chwili, kiedy decydują się na rozegranie ostatniego meczu, podczas przygotowań, aż do momentu spotkania na parkiecie z przeciwnikiem. Szybko strategia drużyny wychodzi na jaw – śmiech, trening, duch zespołu, haftowanie kwiatów i być może kilku przystojnych Szwedów?

ARVE Error: Need Provider and ID to build iframe src.

Źródło: senioralna.tv

Dodaj komentarz