fbpx

Leśniczy z Nadleśnictwa Nurzec uratował młodego wilka

Wilk został zauważony w czwartek 10 października przy jednej z lokalnych dróg. Kiedy leśniczy podszedł bliżej okazało się że zwierze jest ranne, prawdopodobnie potrącił je samochód. Młody wilk był przytomny, ale nie mógł wykonać żadnego ruchu. Leśniczy natychmiast powiadomił odpowiednie służby. Dzięki dużemu zaangażowaniu i współdziałaniu pracowników Nadleśnictwa Nurzec oraz tamtejszych urzędników, ranne zwierzę szybko przetransportowano do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków “Przytulisko” w Krynkach.

Wcześniej młody wilk otrzymał fachową pomoc od weterynarz z Białegostoku, która na co dzień współpracuje z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt w Krynkach. Po wstępnych oględzinach okazało się, że młody wilk ma zranioną i uszkodzoną łapę. Rana powierzchowna została zszyta, a wilka umieszczono w przygotowanym pomieszczeniu w przytulisku w Krynkach, gdzie aktualnie przebywa i nabiera sił.

W najbliższych dniach wilk zostanie przetransportowany do ośrodka Napromek w Nadleśnictwie Olsztynek. Na terenie wspomnianego nadleśnictwa Lasy Państwowe wybudowały specjalistyczną wolierę dla wilków. To jedyny taki obiekt w północnej części Polski. Leśnicy chcą zapewnić zwierzęciu jak najlepszą opiekę. Mają nadzieję, że pod okiem specjalistów szybko wróci do pełni zdrowia.

Wprowadzona w 1998 r. ścisła ochrona wilka uchroniła te zwierzęta przed zniknięciem z polskich lasów. Obecnie krajowa populacja tego drapieżnika, jak wynika z informacji Głównego Urzędu Statystycznego, jest szacowana na około 2,3 tysięcy osobników.

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz