Służba więzienna przeszkoli ratowników medycznych, w trosce o ich bezpieczeństwo
Personel ratownictwa medycznego pełni bardzo ważną służbę na rzecz społeczeństwa. Niestety coraz częściej pojawiają się zdarzenia, w których to oni ponoszą konsekwencje. W rezultacie zadecydowano, że kadra więzienna udzieli im szkolenia, by zagwarantować wyższy poziom bezpieczeństwa w trakcie wyjazdów.
Funkcjonariusze więzienni przeprowadzą szkolenia dla ratowników medycznych
Osoby wykonujące zawód ratownika medycznego cieszą się jednym z najwyższych poziomów zaufania społecznego. Niestety zdarzają się incydenty z udziałem tych, którzy na co dzień ratują ludzkie zdrowie i życie. Bywa, że pacjenci pod wpływem używek stają się agresywni i może dojść do aktów przemocy. Do dramatycznego zdarzenia doszło 25 stycznia w Siedlcach, gdzie ratownik został zaatakowany nożem przez osobę której udzielał. Mimo natychmiastowego transportu do szpitala zmarł. Wstrząsnęło to całą Polską i skłoniło do dyskusji o bezpieczeństwie przedstawicieli tego zawodu.
Odpowiadając na postulaty zarówno medyków, jak i opinii publicznej, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie wyszedł z inicjatywą kooperacji z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Jej głównym założeniem będzie przygotowanie ratowników w zakresie technik obrony przed agresją.
„Agresja wobec ratowników medycznych ma miejsce również w naszym województwie. Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Siedlcach pokazują, że zdrowie i życie ratowników musi podlegać większej niż dotychczas ochronie. Stąd też pomysł na przeszkolenie naszej kadry medycznej w zakresie samoobrony. Tego typu szkolenia zaproponował nam Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie. Naszą współpracę zapowiedzieliśmy podczas wspólnej konferencji. Aktualnie pracujemy nad harmonogramem szkoleń i szczegółowymi ustaleniami w zakresie tej współpracy” – mówiła Natalia Dorochowicz, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie w wywiadzie dla Eska Szczecin.
Omówienie kooperacji w trakcie spotkania w Szczecinie
Wspomniane spotkanie zorganizowano 5 stycznia w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Oprócz reprezentantów WSPR i Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie, uczestniczył w nim także marszałek zachodniopomorski, Olgierd Geblewicz, który zaakcentował znaczenie takiej współpracy:
„Ostatnie wydarzenia pokazują, jak duża jest agresja wobec ratowników medycznych. Na szczęście w zachodniopomorskim pogotowiu nie doszło do przypadków utraty zdrowia, ale nasz personel medyczny coraz częściej spotyka się z groźnymi sytuacjami. Cieszy oferta Służby Więziennej, bo przyniesie wiele korzyści. Ratownicy mają prawo czuć się bezpiecznie” – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz.
Szkolenia, którymi objęci zostaną ratownicy medyczni, będą dopasowane do ich potrzeb i możliwości. Będą obejmować m.in. podstawy samoobrony, a także konsultacje z psychologami, którzy zaprezentują sposoby redukowania agresji oraz niepożądanych emocji u pacjentów. Najważniejszą kwestią będzie zapewnienie bezpieczeństwa osobom niosącym pomoc. Każdy członek zespołu medycznego otrzyma indywidualne podejście i odpowiednią uwagę.
Zajęcia w realiach możliwie najbliższych rzeczywistym działaniom
W trakcie spotkania zwrócono także uwagę, że ćwiczenia odbywać się będą w rozmaitych warunkach odzwierciedlających możliwe niebezpieczeństwa, jakie mogą pojawić się w trakcie interwencji. Obejmą one między innymi sytuacje w ograniczonej przestrzeni:
„Będą to szkolenia z samoobrony, zajęcia z psychologiem, ćwiczenia w ciasnych pomieszczeniach, w budynkach i na klatkach schodowych. Wszystko po to, by zaaranżować sytuacje zbliżone do tych codziennych, najbardziej rzeczywistych” – powiedział por. Mirosław Drajem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.
Funkcjonariusze więzienni to osoby z praktyką w postępowaniu z wymagającymi osadzonymi. Propozycja realizacji szkoleń dla WSPR nabiera tym samym szczególnego znaczenia, co zostało zaznaczone podczas konferencji:
„Jako Służba Więzienna codziennie pracujemy z trudnymi podopiecznymi. Mamy ogromne doświadczenie, dlatego wyszliśmy z taką inicjatywą szkoleniową. Chcemy podzielić się naszą wiedzą, by ratownikom medycznym było łatwiej” – powiedziała mjr Dorota Zwolańska z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.
Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy pełna seria kursów. Aktualnie trwa ustalanie optymalnych dat i lokalizacji ćwiczeń. Najpewniej jednak wkrótce medycy rozpoczną wspomniane treningi.