Uczniowie szczecińskiego liceum zrobili 45 domków dla ptaków

45 własnoręcznie przygotowanych schronień dla ptaków przekazali władzom miasta uczniowie I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Leonarda Piwoniego w Szczecinie. Zostaną rozwieszone w Lesie Arkońskim.

45 budek lęgowych przeznaczonych dla drobnych gatunków ptaków oddali na rzecz Lasów Miejskich uczniowie I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Leonarda Piwoniego. Pierwsze egzemplarze zawisły już na drzewach.

Budki lęgowe zostały wykonane własnoręcznie przez uczniów, w ramach autorskiego projektu „M dla ptaszora”, który realizowali na zajęciach z przedsiębiorczości. Pomysł narodził się z dbałości o przyrodę w regionie.

– Chcielibyśmy, żeby w naszych lasach było więcej ptaków i mamy nadzieję, że skorzystają one z naszych budek – tłumaczą młodzi ludzie. Wcześniej, na ich prośbę, szkołę odwiedzili pracownicy Lasów Miejskich ZUK, by opowiedzieć o faunie i florze leśnej oraz życiu ptaków na terenie Szczecina.

Łącznie w ręce leśników miejskich trafiło 45 domków przeznaczonych dla niewielkich gatunków ptaków – choćby wróbli czy sikorek.

– Bardzo dobra robota, budki są proste, ale w pełni funkcjonalne i na pewno będą dobrze służyły – ocenia Filip Ludwikowski z Lasów Miejskich ZUK.

Zgodnie z informacjami uczniów, zdecydowali się oni stworzyć budki na podstawie wskazówki prof. Jana Sokołowskiego, polskiego ornitologa, znanego z propagowania ochrony ptaków, między innymi przez projektowanie i rozwieszanie budek lęgowych.

Istotne jest też miejsce, w którym budki zostaną zawieszone. Tego typu konstrukcje powinno się umieszczać na wysokości co najmniej 4 metrów nad ziemią, skierowane w stronę południowo-wschodnią, tak aby ptaki nie były narażone na przegrzanie. Jeśli zakładamy je w pobliżu zabudowań, należy też zadbać o to, by nie dostały się do nich inne zwierzęta.

Domki od licealistów zostaną rozmieszczone w Lesie Arkońskim. Dwie pierwsze już zawisły. Jest duże prawdopodobieństwo, że jeszcze wiosną pojawią się w nich jaja, a później pisklęta. Jak przekonuje Filip Ludwikowski, ptaki często korzystają z takiego wsparcia ze strony człowieka.

Budki będą corocznie czyszczone, żeby nadawały się do ponownego wykorzystania.

– Po rozwieszeniu wszystkich, uczniowie otrzymają mapkę z zaznaczonymi lokalizacjami – informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

– Dzięki temu będą mogli obserwować ptasie rodziny, które z nich skorzystały.

Dodaj komentarz