Jest decyzja o budowie nowego żaglowca szkoleniowego. Ma zastąpić „Dar Młodzieży”
Resort Infrastruktury podjął decyzję o budowie żaglowca do celów szkoleniowych. Nowy „Dar Młodzieży” powstanie w ciągu najbliższych kilku lat, a łączny koszt projektu szacowany jest na 300 mln złotych.
Nowa jednostka szkoleniowa zastąpi obecny „Dar Młodzieży”
Studenci Uniwersytetu Morskiego będą mogli kształcić się i zdobywać praktyczne umiejętności na całkowicie nowej fregacie. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło uruchomić budowę zarówno nowego żaglowca szkoleniowego, jak i statku naukowo-badawczego. Utrzymanie obecnego „Daru Młodzieży” wymaga dużych nakładów, co przestaje być opłacalne. Nowy okręt ma łączyć funkcje dydaktyczne i treningowe.
– Mamy wstępne założenia dotyczące programu, na podstawie którego rozpoczniemy budowę dwóch jednostek: szkolnej i naukowo-badawczej. Budowa nowego „Daru Młodzieży” zajmie kilka lat.” – informuje minister Dariusz Klimczak.
Jednostka zostanie wzniesiona przy wsparciu ministerstwa, szeregu instytucji oraz Gdyni. Koszty inwestycji to około 300 mln złotych.
– Cieszę się, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o budowie nowego żaglowca szkoleniowego „Daru Młodzieży” – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
– To efekt starań wielu osób, instytucji, podmiotów i Miasta Gdyni. Inwestycja, szacowana na około 300 mln zł, ma na celu zastąpienie dotychczasowego statku, który służył polskim marynarzom od lat ’80. To krok w stronę nowoczesności i wsparcia dla przyszłych pokoleń żeglarzy – dodaje.
Nowa fregata zajmie miejsce aktualnego „Daru Młodzieży”, który został zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Obecnie spełnia on funkcję statku szkolnego. Pierwszy raz wypłynął na morze 10 lipca 1982 roku.
Musiał wtedy zmienić kurs, by nieść pomoc niemieckiej jednostce, na której doszło do wypadku. Szalupa przetransportowała poszkodowanego do pokładowego ambulatorium. Po przejęciu rannego przez śmigłowiec, polski żaglowiec wrócił na swoją trasę. Po przepłynięciu 770 mil morskich, „Dar Młodzieży” został najszybszym żaglowcem klasy „A” – wielkich żaglowców. Wciąż wypływa w rejsy szkoleniowe i przez 35 lat był uczestnikiem wielu regat oraz międzynarodowych zlotów.
Pierwsza wyprawa dookoła świata „Daru Młodzieży”, połączona z uroczystościami związanymi z 200-leciem istnienia Australii, rozpoczęła się 3 września 1987 roku w Gdyni i zakończyła w tym samym porcie 1 czerwca 1988 roku. Komendantem podczas całego rejsu był kpt. ż.w. Leszek Wiktorowicz.
Drugi rejs dookoła Ziemi „Daru Młodzieży” z lat 2018/2019 przeszedł do historii m.in. poprzez akcent obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W 2023 roku szkolna jednostka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowana została nagrodą Sultan Qaboos Sailing Trophy, uznawaną za jedno z najważniejszych laurów w żeglarskim świecie. Odbioru wyróżnienia w Dunkierce dokonał kpt. ż. w. Rafał Szymański, pełniący obowiązki komendanta „Daru Młodzieży”.