fbpx

Żaglowiec Dar Młodzieży przekroczył równik

“Dar Młodzieży” dopłynął do równika! Zdarzenie to miało miejsce o 22:10 czasu polskiego nad Oceanem Atlantyckim, w pobliżu Brazylii. To już drugi polski żaglowiec, który osiągnął ten sukces. Pierwszym była jednostka “Lwów”, dokładnie 100 lat temu.

To niezwykłe osiągnięcie dla całej ekipy na pokładzie. “Dar Młodzieży” osiągnął równik o godzinie 22:10 czasu polskiego nad Oceanem Atlantyckim, blisko brazylijskiego wybrzeża. Historycznie rzecz biorąc, był to drugi taki wyczyn pod polską banderą, po żaglowcu “Lwów” ze Szkoły Morskiej w Tczewie. Żaglowiec “Dar Młodzieży” obrał podobną trasę, aby uczcić osiągnięcia polskich marynarzy sprzed stu lat.

Przekroczenie równika przez “Dar Młodzieży”

To wielki moment i cześć, że mogliśmy uczcić te wyjątkowe chwile — powiedział Komendant żaglowca Rafał Szymański. Jestem dumny, że udało nam się przekroczyć równik pod żaglami — zaznaczył kapitan Szymański.

Podczas tego rejsu miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Gdy żaglowiec znalazł się na południowej półkuli, załoga świętowała chrzest równikowy. Młodzi marynarze z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wzięli udział w specjalnych zawodach testujących ich umiejętności i wiedzę. Następnie zostali wyróżnieni.

“Dar Młodzieży” płynie śladami żaglowca “Lwów”

To wielkie osiągnięcie dla nich, teraz są prawdziwymi marynarzami – podkreślał Aleksander Laszka, starszy mechanik na pokładzie “Daru Młodzieży”. Chrzest morski to wyjątkowy rytuał, który obecnie rzadko ma miejsce na handlowych jednostkach – dodał Laszka.

Zakończenie rejsu “Daru Młodzieży” przewidziane jest na 11 listopada 2023 roku. W dniu 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, żaglowiec powróci do portu w Gdyni.

Dodaj komentarz