fbpx

Zebrano niemal 10 ton śmieci – rekordowy wynik Trashmageddonu 2023

W minioną sobotę odbyło się kolejne, czwarte już, wydarzenie z serii Trashmageddon — nietypowe zawody, podczas których 45 uczestników z zaangażowaniem sprzątało las na obszarze amfiteatru w szczecińskich Żydowcach i okolicznych terenów leśnych. W ciągu trzech godzin rywalizacji, zebrali oni łącznie 9,6 ton odpadów, ustanawiając przy tym niepokojący rekord, przy czym znacząca ich część to porzucone opony. Tegoroczne zawody otrzymały nazwę „Zemsty wulkanizatora”, nawiązując do liczby odnalezionych opon.

Inicjator i główny organizator zawodów, Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka, wyraża swoje zdziwienie ogromem zebranych śmieci, jednocześnie wskazując, że niskie kary za zaśmiecanie sprawiają, że niektórzy ludzie decydują się na nielegalne pozbywanie się odpadów zamiast recyklingu czy legalnej utylizacji. Chociaż problem śmieci jest poruszający, Sowa jest dumny z osób, które poświęcają swój czas i wysiłek, aby złagodzić jego skutki.

W tegorocznej edycji zawodów Dominika Boniecka ponownie okazała się najlepsza wśród kobiet, zbierając 370,9 kg odpadów. Z kolei w kategorii mężczyzn, zwyciężył Radosław Pasternak, ustanawiając nowy rekord zawodów, zbierając 524,9 kg śmieci. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale pamiątkowe, a najlepsi dodatkowo specjalne statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Trashmageddon, będący projektem autorskim Stowarzyszenia Wywrotka, od 2020 roku przyciąga coraz szersze grono entuzjastów, dzięki swojej oryginalnej formule łączącej elementy sportów siłowych, biegowych i wytrzymałościowych z dbaniem o środowisko przyrodnicze, zwłaszcza w trudno dostępnych rejonach leśnych. Za swoją działalność, stowarzyszenie zostało nagrodzone tytułem Zachodniopomorskiego Lidera NGO 2022 przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, jako podmiot realizujący najlepszą inicjatywę społeczną w regionie.

Dodaj komentarz