fbpx

Nagranie z polskiego metra robi furorę w USA. “Popatrzcie na tych ludzi”

Kilkunastosekundowe nagranie z warszawskiego metra, które wydawałoby się całkiem normalne dla większości Polaków, odbiło się niespodziewanym echem w USA. Cicho, spokojnie, ludzie są zanurzeni w swoich książkach. Ten widok zaskoczył amerykańskich internautów, którzy zwrócili uwagę na to, jak różni się codzienna komunikacja miejska od tej, do której są przyzwyczajeni.

Oceniając innych, często nie doceniamy tego, co mamy. W internecie znalazło się niepozorne wideo z warszawskiego metra, które wzbudziło zdumienie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Choć filmik mógł wydawać się błahy, ujawnił szereg różnic pomiędzy doświadczeniem podróży metrem w Polsce a USA. W Stanach sytuacja w komunikacji miejskiej często prezentuje się inaczej — pociągi bywają brudne, a awantury i pijani pasażerowie stanowią częsty problem. Natomiast cicha i pokojowa jazda metrem w Warszawie, gdzie pasażerowie zaabsorbowani są lekturą, jest czymś, co wywołało zdziwienie i podziw za oceanem.

Wideo zyskało dużą popularność na Twitterze. Pod krótkim filmem pojawiły się komentarze w stylu:

“Nie ma przemocy?”

“Popatrzcie na tych ludzi, którzy czytają książki”.

“Polskę czeka świetlana przyszłość”.

“Jaka jest wymówka dla naszych obywateli? To zdjęcie wyraźnie pokazuje ludzki szacunek”.

W komentarzach pod wideo czytamy:

“Tu nie ma agresji?”

“Spójrzcie na tych ludzi czytających książki”.

“Polska ma przed sobą jasną przyszłość”.

“Jakie jest usprawiedliwienie dla nas, Amerykanów? To zdjęcie krzyczy ludzkim szacunkiem”.

Czytelnictwo w Polsce

Choć postrzeganie Polski jako narodu, który docenia literaturę, jest inspirujące, warto spojrzeć na sytuację czytelnictwa w kraju. Dane z marca 2022 roku sugerują, że jedynie 38% respondentów przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu ostatniego roku. Mimo że filmik ukazał pasażerów zagłębionych w książkach, warto zauważyć, że czytelnictwo nie jest tak powszechne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Reakcje amerykańskich internautów są jednak wartościowym źródłem refleksji na temat tego, jak społeczeństwa różnych krajów mogą odbierać i cenić pewne aspekty codziennego życia, które dla innych mogą być rzeczą zwyczajną lub nawet niezauważoną.

One thought on “Nagranie z polskiego metra robi furorę w USA. “Popatrzcie na tych ludzi”

Dodaj komentarz