fbpx

Bateria w płynie może zastąpić benzynę i błyskawicznie ładować samochody elektryczne

Naukowcy z Purdue University w West Lafayette ogłosili, że wynaleźli ogniwo przepływowe, dzięki któremu błyskawicznie naładujemy samochody elektryczne. Zamiast podłączać je kablem do gniazdka i czekać, wlejemy do nich świeży elektrolit, równocześnie pozbywając się starego. Nowa technologia ma być tania, bezpieczna i przyjazna środowisku.

Kluczem do sukcesu ma być ogniwo przepływowe. Jest to rodzaj akumulatora, w którym zamiast stałych elektrod i elektrolitu wykorzystuje się jako elektrody dwa elektrolity krążące w odseparowanych od siebie obiegach. W pewnym sensie to połączenie ogniwa paliwowego i baterii – gdzie płynne źródła energii wykorzystywane są do wytwarzania napięcia i mogą być ładowane w tym samym systemie. Na tym filmie możecie zobaczycie jak działa takie ogniwo:

 

Ogniwo przepływowe można ładować powoli, podłączając do niego napięcie lub można zrobić to błyskawicznie „zlewając” zużyte elektrolity i zastąpić je świeżymi, naładowanymi już roztworami soli metali. I to właśnie ma być przyszłość do samochodów elektrycznych.

 

Czytaj więcej na: crazynauka.pl

Dodaj komentarz