fbpx

Znaleziono Zaginione Miasto. „Największe odkrycie od czasów grobu Tutenchamona”

W Egipcie odkryto starożytne zaginione miasto, które liczy sobie ok. 3 tys. lat. Wykopaliska prowadzono zaledwie od kilku miesięcy – prace rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. Egiptolodzy nazywają odkrycie największym od czasów grobu Tutenchamona.

Prace archeologiczne w Egipcie prowadził były szef resortu starożytności, Zahi Hawassa. Zaledwie po siedmiu miesiącach wykopalisk ogłoszono, że odnaleziono miasto z kompletnymi murami i narzędziami do pracy. Założeniem archeologów było znalezienie pojedynczej świątyni króla Tutenchamona. Przystępując do prac, nie spodziewali się tak znaleziska na taką skalę.

-Wykopaliska rozpoczęły się we wrześniu 2020 r. i w ciągu kilku tygodni, ku wielkiemu zaskoczeniu zespołu, formacje cegieł mułowych zaczęły pojawiać się we wszystkich kierunkach – poinformowano w oficjalnym oświadczeniu wystosowanym przez egipskie Ministerstwo Starożytności.

-To, co odkryli, było obszarem dużego miasta w dobrym stanie, z prawie kompletnymi murami i pomieszczeniami wypełnionymi narzędziami oraz sprzętami codziennego użytku – dodali pracownicy.

zaginione miasto

Zdaniem głównego archeologa Zahi Hawassa odkrycie pokazuje jak zaawansowane i zorganizowane społeczeństwo żyło na ówczesnym terenie. W południowej części miasta odkryto piekarnię – na jej terenie były piece do wypalania ceramiki, a także pomieszczenia na gotowe wyroby. Północna część – która wciąż jeszcze pozostaje pod piaskiem – obejmuje dzielnice administracyjne i budynki mieszkalne, których mury sięgają nawet do 3 metrów wysokości.

-Była to największa osada administracyjno-przemysłowa w epoce Imperium Egipskiego na zachodnim brzegu Luksoru – dodał szef misji archeologicznej.

Wybitna profesor egiptologii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, Betsy Brian, wyznała, że ​​znaczenie tego odkrycia jest ogromne – jest to może nawet drugie, największe znalezisko od czasów odnalezienia grobu Tutenchamona.

-Odkrycie Zaginionego Miasta nie tylko pozwoli nam rzucić okiem na życie starożytnych Egipcjan w czasach, gdy ich imperium było najbogatsze, ale pomoże nam także rzucić światło na jedną z największych tajemnic historii: dlaczego Echnaton i Nefertiti zdecydowali przenieść się do Amarny – powiedziała egiptolożka.

Egipcjanie przygotowują się teraz do otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego w pobliżu piramid w Gizie. Ministerstwo Starożytności twierdzi, że będzie to największe muzeum na świecie poświęcone konkretnej cywilizacji.

zaginione miasto

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz