fbpx

W Gdańsku pojawiły się skrzynki z ziołami kulinarnymi i leczniczymi Można się nimi częstować

Działający od dwóch lat program „Miejskie Farmy w Gdańsku” zachęcać ma mieszkańców do uprawy ziół na balkonach i w przydomowych ogródkach, oraz wyczulać mieszkańców na konieczność pielęgnacji roślin, również tych w przestrzeni miejskiej.

W Gdańsku pojawiły się skrzynki z różnymi kombinacjami ziół, z których każdy może skorzystać.

Zielone kompozycje pojawiły się w dwóch miejscach, przy ulicy Grobla IV i Za Murami. W sumie postawiono już 27 skrzynek. W każdej z nich znajduje się jedna z trzech specjalnie wyselekcjonowanych przez pracowników Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni kombinacji ziół. W kulinarnej znalazły się m.in.: oregano, bazylia, lubczyk, koper, mięta i truskawki. Kompozycja lecznicza to czystek, szałwia, różne odmiany mięty, hyzop. Zestaw, który może służyć do aromaterapii, składa się m.in. z lawendy, szałwii i melisy.

„Zioła z farmy miejskiej? Czemu nie? Świeże zioła z własnego balkonu czy tarasu, a nawet z parapetu kuchennego bez wątpienia dodają smaku i kolorytu każdej kuchni. Tym, którzy nie zdążyli zaopatrzyć się do obiadu w żywe, pachnące, zielone listki, idziemy z pomocą. Śmiało możecie częstować się naszymi plonami z dwóch miejskich farm. Jak do nich trafić? Znajdziecie je po obłędnym zapachu… – czytamy na fanpage’u GZDiZ.

Organizatorzy projektu zachęcają do częstowania się roślinami – uszczknięcie kilku listków pomaga im się rozrosnąć.
Ważne jest jednak, żeby ziół nie wyrywać. Jeśli więc po spróbowaniu potrawy ze świeżą bazylią i oregano uznacie, że nie zamierzacie jej już jeść w innej wersji, to najlepszy moment aby założyć własną uprawę.

Źródło: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Dodaj komentarz