fbpx

7 godzin snu jest najlepsze dla serca

Najkorzystniejszy wskaźnik tzw. wieku serca w stosunku do wieku metrykalnego mają dorośli, którzy przesypiają 7 godzin w ciągu doby – wskazują wstępne wyniki nowego badania przeprowadzonego na Emory University w Atlancie (USA).

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie „Sleep” (https://academic.oup.com/sleep/article-abstract/41/suppl_1/A322/4988916?redirectedFrom=fulltext).

Badaniem objęto 12 775 dorosłych w wieku 30-74 lata, których poproszono o wypełnienie ankiety w ramach programu National Health and Nutrition Examination 2007-2014 (NHANES). Zgłaszany przez samych pacjentów czas snu został sklasyfikowany w pięciu kategoriach (5 lub mniej godzin na dobę, 6 godzin, 7 godzin, 8 godzin oraz 9 lub więcej godzin snu w ciągu nocy). Za pomocą specyficznego dla płci algorytmu Framingham wyliczono następnie wiek serca każdego z uczestników, po czym porównano go z ilością przesypianych godzin i wiekiem metrykalnym.

Jak pokazały wyniki, średnia skorygowana wieku serca była najniższa wśród dorosłych, którzy zgłosili, że przesypiają siedem godzin w ciągu nocy. Krótszy oraz dłuższy sen wiązał się z podwyższeniem wieku serca w stosunku do wieku metrykalnego, zaś najwyższy wiek serca miały osoby śpiące najkrócej.

„Otrzymane przez nas wyniki są bardzo ważne, ponieważ mogą stać się skuteczną metodą szacowania ryzyka sercowo-naczyniowego na podstawie czasu snu i wieku serca” – podsumowuje główna autorka badania, Julia Durmer z Centrum Badań nad Zdrowiem Człowieka Emory University.

 

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz