fbpx

Parlament Europejski przegłosował darmowy internet na terenie UE

Jak obiecywali, tak zrobili – Parlament Europejski oficjalnie przegłosował wdrożenie projektu WiFi4EU, mającego zaowocować siecią 8 000 darmowych hotspotów rozmieszczonych na terenie krajów członkowskich Wspólnoty.

Unia Europejska chce, żeby dostęp do internetu stał się jeszcze bardziej powszechny. Z założeń programu WiFi4EU wynika, że darmowe punkty dostępowe mają pojawić się do 2020 roku w 6-8 tys. miejsc na Starym Kontynencie.

W przyjętym przez Parlament Europejski budżecie przedsięwzięcia znalazło się 120 mln euro – kwota ta będzie wydawana do roku 2019 włącznie. Pieniądze posłużą do zakupienia sprzętu, który będzie przekazywany chcącym uczestniczyć w projekcie instytucjom publicznym.

Mają to być między innymi urzędy gminy, biblioteki, czy ośrodki zdrowia – miejsca, które odwiedzane są często przez mieszkańców. W pomocy jest jednak haczyk – o ile za sprzęt, dzięki któremu można będzie oferować darmowy dostęp do internetu, biorące udział w programie instytucje nie będą musiały płacić, o tyle zapewnienie i opłacenia łącza należy już do ich obowiązku – i to na minimum 3 lata.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, środki mają posłużyć do zbudowania ogólnounijnej sieci dostępu do internetu, mogącej służyć zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i turystom.

Fundusze z programu rozdzielane będą w sposób zachowujący równowagę pomiędzy krajami, według kolejności zgłoszeń, w celu utworzenia punktów z bezpłatnym dostępem do sieci w przestrzeni publicznej.

Unia Europejska nie ukrywa, że celem WiFi4EU jest nie tylko danie dostępu do internetu wszystkim chętnym:

Władze lokalne będą zachęcane do rozwijania i promowania swoich własnych usług cyfrowych w takich dziedzinach jak e-administracja, e-zdrowie i e-turystyka w ramach specjalnej aplikacji.

Źródło: materiały prasowe

One thought on “Parlament Europejski przegłosował darmowy internet na terenie UE

  • 30 lipca 2022 at 23:12
    Permalink

    Panoszenie się socjalizmu to akurat jest zła wiadomość a nie dobra, no ale może nie każdy to jeszcze rozróżnia, ale świadomość ludzi niech wzrasta 🙂

    Reply

Dodaj komentarz