fbpx

Bibliomat stanął przed kielecką biblioteką. To nowe rozwiązanie na czas pandemii

Wypożyczanie książek w okresie pandemii wcale nie musi wiązać się z ryzykiem. Zamiast narażać się na niepotrzebne interakcje, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach udostępniła czytelnikom bibliomat. Urządzenie pozwala na bezdotykowe wypożyczenie i zwrot książek o każdej porze dnia i nocy.

 

Bibliomat stanął przed wejściem do placówki bibliotecznej przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Urządzenie działa 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę i posiada aż 97 schowków z przezroczystymi drzwiczkami na zamki elektromagnetyczne, w których umieszczane są książki.

Aby skorzystać z bibliomatu należy zalogować się przy pomocy karty bibliotecznej, a następnie podać nr schowka z wybraną przez siebie pozycją. W tym samym czasie urządzenie wysyła do systemu informację o wypożyczeniu i nazwisku/numerze czytelnika, a drzwiczki z pozycją otwierają się. Analogicznie zwrot wygląda podobnie – czytelnik loguje się za pomocą karty, podaje nr schowka, do którego ma trafić książka, a urządzenie rejestruje zwrot w systemie i zwalnia pozycję dla kolejnych czytelników.

Urządzenie biblioteczne kosztowało 158 tys. złotych. Zakup został sfinansowany z dotacji samorządu województwa świętokrzyskiego i był podyktowany potrzebą zadbania o bezpieczeństwo zarówno wypożyczających jak i czytelników. Dodatkowym plusem jest możliwość wypożyczenia książek o dowolnej godzinie niezależnie od weekendów i dni ustawowo wolnych od pracy – również w godzinach nocnych. To brzmi jak idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mogą zasnąć.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: faktykielce24.pl

Foto: Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro

 

 

Dodaj komentarz