fbpx

NASA ogłasza konkurs, w którym można wygrać 5 mln dolarów

NASA postanowiła dać szansę każdemu, kto chce się przyczynić do podboju przestrzeni pozaziemskiej. Agencja kosmiczna ogłosiła konkurs, dzięki któremu można zapisać się na kartach historii i przy okazji zyskać sporą sumę pieniędzy.

Po drugiej stronie Księżyca panują nieprzeniknione ciemności, promienie słoneczne nie docierają tam nawet przez 350 godzin. Wiąże się to z ogromnymi spadkami temperatury, które utrudniają przebywanie w tym miejscu oraz wykorzystywanie energii słonecznej. NASA po wielu latach przerwy planuje powrót na Księżyc podczas misji Artemis, która ma się odbyć już w 2024 roku. Zadanie to wiąże się z wieloma wyzwaniami, naukowcy wpadli wiec na pomysł zorganizowania otwartego konkursu. Chodzi o zaproponowanie rozwiązania dystrybucji energii na Księżycu.

Pozyskiwanie i zarządzanie energią na księżycu

Celem konkursu jest znalezienie sposobu na oświetlenie i magazynowanie energii na ciemnej stronie naturalnego ziemskiego satelity. Rozwiązanie to ma umożliwić przyszłe prace na powierzchni Księżyca oraz znalezienie potencjalnych podobieństw między dystrybucją energii na Ziemi i w kosmosie.

„NASA pracuje nad rozszerzeniem eksploracji Układu Słonecznego przez ludzi. Potrzebne do tego będą jednak bezprecedensowe możliwości dystrybucji, zarządzania i magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, aby wspierać przetrwanie ludzkości i rozpoczęcie działalności przemysłowej w kosmosie”. – czytamy opis na stronie portalu HeroX.

Zasady konkursu

Konkurs ogłoszony na platformie HeroX ma być podzielony na dwa etapy.  W pierwszym badane będą potencjalne pomysły uczestników. Nagroda przewidziana za tę fazę to 500 tysięcy dolarów. Jeśli zwycięskie propozycje rzeczywiście okażą się wykonalne, w finale uczestnicy będą musieli to udowodnić i zaprezentować. Ta część konkursu może potrwać aż do 28 miesięcy, a zakończyć się nagrodą w wysokości 4,5 miliona dolarów. Laureaci zostaną ogłoszeni we wrześniu 2023 roku. Na oficjalnej stronie platformy HeroX już można obserwować postępy przedsięwzięcia.

Miłośnikom kosmicznych podbojów polecamy również poniższy artykuł:

Dodaj komentarz