fbpx

Pierwsza rodzina nurogęsi dotarła bezpiecznie nad Wisłę

W czwartek około godziny 10:00 pierwsza grupa nurogęsi wyruszyła z terenu Łazienek Królewskich w kierunku Portu Czerniakowskiego. Samica prowadziła kilkanaście młodych osobników przez ruchliwą, sześciopasmową arterię – ulicę Czerniakowską. Aby zagwarantować bezpieczne przejście ptakom, ruch pojazdów został chwilowo wstrzymany.

W Warszawie, miejsca takie jak Łazienki Królewskie, tereny Agrykoli oraz Kanał Piaseczyński cieszą się dużą popularnością wśród nurogęsi, które wybierają tam miejsca do lęgu. W tym roku przypada jubileusz 25-lecia odnotowania pierwszego lęgu tych ptaków w okolicach Kanału Piaseczyńskiego.

„Ta sytuacja jest dla nas niezwykle ważna, gdyż od kilku lat wspólnie z mieszkańcami, Strażą Miejską i policją, wspieramy te niezwykłe ptaki z charakterystycznymi brązowymi piórami na głowie podczas ich wędrówki do Portu Czerniakowskiego” – podkreśla Zarząd Zieleni Warszawy w swoim oświadczeniu.

„W bieżącym roku poprosiliśmy mieszkańców o dodatkowe wsparcie w ramach Zielonego Wolontariatu. Reakcja przerosła nasze najodważniejsze oczekiwania. Przeprowadziliśmy dla wolontariuszy szkolenie na trasie, którą teraz codziennie pokonują trzy razy. Ich zadaniem jest monitorowanie okolic Kanału i Łazienek Królewskich oraz stosowanie się do wytycznych, jeśli zauważą te ptaki. W trakcie szkolenia wzdłuż kanału umieściliśmy tablice informacyjne przypominające, że trwa sezon lęgowy nurogęsi i należy zachować ostrożność.”

Jeśli zobaczycie nurogęś z młodymi:
– zatrzymajcie się i nie zbliżajcie się do nich (na odległość mniejszą niż 3-4 m);
– trzymajcie psy na smyczy;
– zachowajcie ciszę i spokój;
– nie próbujcie samicy z małymi zaganiać z powrotem do parku;
– nie przeganiajcie ich od jezdni, bo właśnie tędy chcą przejść, by dostać się nad Wisłę;
– nie karmcie rodziny nurogęsi;
– postarajcie się powstrzymać idących w tym momencie przechodniów, osoby biegnące, jadące na rowerze czy deskorolce;
– obserwujcie wrony, mogą chcieć porwać kaczątko, które oddaliło się od matki.

Nurogęsiom pomagają również wolontariusze
Ptaki pod ochroną

Nurogęsi podlegają ochronie w ramach obszaru Natura 2000 o nazwie Dolina Środkowej Wisły. W Warszawie gniazdują niemal wyłącznie w parku Łazienki Kinga oraz jego sąsiedztwie, mimo iż nurogęś nie jest typowym ptakiem parkowym, a park ten znajduje się stosunkowo daleko od Wisły.

Przed przeniesieniem się do koryta rzeki, ptaki te zamieszkują dziuple drzew. Ich dieta opiera się głównie na rybach, których brakuje w parkowych zbiornikach wodnych i kanałach. W związku z tym, tuż po wykluciu się piskląt, matki prowadzą je do Wisły. W trakcie pływania, samice transportują swoje potomstwo na grzbietach. Dzięki temu chronią je przed zagrożeniami, ale także pokrywają swoją wydzieliną z gruczołu kuprowego, co zabezpiecza pióra młodych przed przemoczeniem.

 

Dodaj komentarz