fbpx

Mieszkańcy Poznania chcą uratować swój ulubiony warzywniak

Jeszcze ponad tydzień temu w niewielkim warzywniaku na poznańskim Grunwaldzie roiło się od świeżych warzyw. Kupowali w nim niemal wszyscy mieszkańcy najbliższej okolicy. W nocy z poniedziałku na wtorek 4 września sklepik stanął w płomieniach.

Wczoraj rozmawiałyśmy z sąsiadką w sklepie i mówimy: jak szkoda, że tego sklepiku już nie ma. Szkoda, bo bardzo miły pan, który tam sprzedawał, zawsze miał porządek. Szkoda, no po prostu szkoda ­- mówi w wywiadzie dla RMF FM pani Alina, mieszkanka pobliskiego osiedla.

Po ulubionym warzywniaku nie ma już śladu. Jego szczątki leżą w kontenerze, który czeka na wywiezienie. Zeszłotygodniowy pożar pozostawił po sobie czarne smugi na ścianie sąsiedniego budynku i nadpalone drzewo. Jest duża szansa, że wkrótce  obraz ten będzie już zupełnie inny. Mieszkańcy okolicy zorganizowali się niemal natychmiast po otrzymaniu informacji o zniszczeniu sklepu. Mieszkający po sąsiedzku architekt stworzył koncepcję zupełnie nowego, bardziej współczesnego pawilonu.

Na Facebooku powstała grupa, w której mieszkańcy Grunwaldu, a teraz już właściwie całego miasta, a nawet kraju – wymieniają się informacjami o możliwościach pomocy. Ktoś z Koszalina napisał: Do czasu odbudowy sklepu, mogę udostępnić przyczepę handlową. Potrzebna jest tylko laweta. 

Dziś od rana trwa organizowanie transportu. Rano lokalni aktywiści i właściciel sklepu spotkali się z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowej. Wszystko poszło zgodnie z planem. Dzisiejsze spotkanie z kierownikiem działu technicznego spółdzielni, do której należy działka, przebiegło bardzo pozytywnie. Spółdzielnia nie tylko odroczy płatność za dzierżawę gruntu, ale i pomoże w sprawie odbudowy pawilonu od strony administracyjnej w najkrótszym z możliwych terminie. – czytamy na grupie Warzywniak na Opalenickiej.

Żeby udało się odbudować sklep, potrzeba około 60 tys. złotych. Mieszkańcy, którzy chcą pomóc właścicielowi warzywniaka, uruchamiają internetową zbiórkę. Jeśli po wybudowaniu nowego pawilonu i jego wyposażeniu, zostaną jeszcze jakieś pieniądze – społecznicy planują też budowę małego skwerku z ławeczkami przed sklepem.

Koncepcję nowego pawilonu stworzył już miejscowy architekt Iwo Borkowicz. Wszystkie działania koordynuje mieszkająca na Grunwaldzie od urodzenia Agnieszka Ziółkowska, dziś członkini stowarzyszenia Zielony Grunwald.

Pewien zarys już jest. Mówimy tu o pawilonie handlowym, który miałby dwie części – taką zadaszoną z gankiem i wewnętrzną. Całość to koło 60 metrów kwadratowych. (…) Takie rozplanowanie przestrzeni pozwoli zwiększyć przestrzeń użytkową, sklep będzie większy niż dotychczas, ale też w jego otoczeniu przyjemniej będzie stanąć, porozmawiać. Chcemy, żeby to było takie miejsce wspólne – tłumaczy w rozmowie z RMF FM pani Agnieszka.

Mieszkańcy Grunwaldu są gotowi wesprzeć zorganizowaną zbiórkę.

Bardzo słuszna inicjatywa. Popatrzę w internecie, coś się na pewno dorzucimy. Jak każdy da coś od siebie, to na pewno uda się choć trochę wesprzeć i odbudować sklep – mówi pan Bartek, który mieszka w bloku obok spalonego sklepu. Mieszkaniec prostopadłej ulicy Wolsztyńskiej dodaje: Słyszałem właśnie o tej zbiórce, też chętnie się dorzucę. Tutaj bardzo fajny pan prowadził ten sklep, to było bardzo duże udogodnienie dla starszych osób. Nie musieli chodzić po żadnych marketach, wszystko mieli właściwie pod nosem.

Podobnego zdania jest koordynująca pomocową akcję Agnieszka Ziółkowska: W momencie kiedy wszędzie dookoła powstają wielkie markety, taki mały sklep osiedlowy to po prostu jest wielka wartość.

 

Źródło: rmf24, facebook

Dodaj komentarz