fbpx

Grzyby jadalne mogą chronić przed depresją

Przeprowadzona analizy, z których wynika, że istnieje statystyczny związek między jadaniem grzybów a mniejszym ryzykiem zachorowania na depresję. Na chwilę obecną nie udało się jednak udowodnić, dlaczego tak się dzieje.

Według najnowszej analizy danych statystycznych, spożywanie grzybów jadalnych może chronić przed zapadnięciem na depresję. Badacze przyjrzeli się zbieranym przed ponad 10 lat danym o zdrowiu psychicznym 24 tysięcy mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Wynika z nich, że osoby spożywające grzyby rzadziej zapadają na depresję.

Autorzy badania nie spodziewali się takich wyników. Wcześniej wiadomo było, że właściwości takie mają niektóre gatunki grzybów halucynogennych. Obecna w nich psylocybina w niewielkich dawkach działa przeciwdepresyjnie. Jednak grzybów jadalnych nigdy nie podejrzewano o takie cechy.

Tajemnicę pogłębia fakt, że większa ilość spożywanych grzybów nie ma związku z niższym ryzykiem zapadnięcia na depresję. Ci, którzy jadają grzyby, po prostu rzadziej chorują na depresję. Niezależnie od tego, czy jedzą je rzadko, czy często i w dużych ilościach.

Najczęściej spożywane są pieczarki, które, chociaż nie mają wiele wartości odżywczych, zawierają dużo potasu, co jak twierdzą badacze, może zmniejszać poziom lęku.

Innym popularnym w USA grzybem jest soplówka jeżowata. W Polsce rośnie na starych drzewach i martwym drewnie. Jest objęta ścisłą ochroną, w wielu krajach jest jednak uprawiana i ceniona za smak, który podobno przypomina homary. Kilka wcześniejszych badań wskazywało na jej przeciwdepresyjne działanie.

– Nasze badanie to kolejny dowód na to, że grzyby jadalne przynoszą korzyści zdrowotne – mówi  Joshua Muscat z Pennsylvania State University.

Potrzebne są dalsze badania

Naukowcy zaznaczają, że związek jedzenia grzybów z mniejszym ryzykiem depresji może być zupełnie przypadkowy – to tzw. korelacja. Polega ona na tym, że dwa zjawiska nie są ze sobą bezpośrednio związane, ale mają wspólną przyczynę. Osoby częściej jadające grzyby mogą na przykład częściej jadać także warzywa i owoce. Jak wynika z wielu badań, zdrowa, różnorodna dieta również zmniejsza ryzyko depresji.

Co konkretnie mogłoby sprawiać, że grzyby zapobiegają depresji? Tego wciąż nie wiadomo. W soplówce znaleziono kilka związków pobudzających wzrost neuronów oraz produkcję substancji o działaniu przeciwzapalnym. Część badaczy uważa przewlekłe stany zapalne za przyczynę depresji.

Wiele grzybów kapeluszowych zawiera także ergotioneinę. To naturalny aminokwas, który ma działanie przeciwzapalne i może przenikać do mózgu.

– Grzyby są bogatym źródłem tego aminokwasu. Ludzki organizm go natomiast nie wytwarza – mówi Djibril Ba, również z Penn State University. Czy to ma związek z mniejszym ryzykiem depresji? Potrzeba dalszych badań, aby wyjaśnić tę zagadkę.

Źródło: Journal of Affective Disorders.

2 thoughts on “Grzyby jadalne mogą chronić przed depresją

  • Pingback:Grzyby jadalne mogą chronić przed depresją – Wiadomości ze świata

  • 25 lutego 2022 at 10:14
    Permalink

    Czy ludzie w dawnych czasach , którzy pracowali zbierając , łowiąc i chodują by zdobyć pożywienie „zachorowywali” też na depresję ? Depresja to stan umysłu wywołany głównie brakiem aktywności psychoruchowej i złym odżywianiem oraz niewłaściwym sposobem życia. Kto żyje właściwie a więc zgodnie z naturą i potrzebami człowieka nigdy w depresję nie popadnie. Tego uczy joga – mylnie kojarzona jako zestaw ćwiczeń fizycznych , które służą jedynie rozciąganiu „zastoin” mięśniowych.

    Reply

Dodaj komentarz