fbpx

Młodzież buduje wiatę autobusową dla chłopca na wózku. Dziecko jest zachwycone!

Uczniowie lokalnej szkoły zbudowali wiatę dla pięcioletniego chłopca na wózku inwalidzkim, kiedy dowiedzieli się, w jakich warunkach zimą dziecko czeka na autobus szkolny. 

Pięcioletni Ryder Killam urodził się z rozszczepem kręgosłupa (spina bifida myelomeningocele) i nigdy nie był w stanie chodzić. W wieku dwóch lat zaczął korzystać z wózka inwalidzkiego. Kiedy chłopiec zaczął szkołę, musiał zmagać się  z deszczem, wiatrem i śniegiem przez około 15 minut każdego dnia, kiedy czekał na autobus, mając dla ochrony jedynie parasol.

wiatę

Kiedy nauczyciel budownictwa i uczniowie miejscowej szkoły w Bradford, w stanie Rhode Island, USA usłyszeli o jego problemie,  wzięli sprawy w swoje ręce – dosłownie!  Podczas zajęć praktycznych skonstruowali specjalnie dla Rydera wiatę przystankową w miejscu, z którego zabierał go autobus.

Ojciec Rydera, Tim, powiedział: Ryder używa jej codziennie przed szkołą, a jego pielęgniarki czekają w niej codziennie na jego powrót do domu. Lubi też od czasu do czasu spędzać w niej czas traktując ją jak swój fort. Ten projekt  zjednoczył naszą społeczność, pokazał, że na tym świecie i w tym mieście jest jeszcze tyle dobra!

We wrześniu tego roku, kiedy Ryder zaczął chodzić do przedszkola, ojciec chłopca postanowił postawić przy drodze parasol ogrodowy, aby zapewnić mu schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Problem jednak pozostał, ponieważ przy silnym wietrze i jesiennej pogodzie parasol niewiele dawał, i Ryder i tak był narażony na przemoczenie i przemarznięcie.

Ojciec Rydera wspomina: Wtedy postanowiłem dotrzeć do lokalnej społeczności i zapytać, czy ktoś ma jakiś produkt, który mógłby posłużyć jako schronienie dla Rydera przed złą pogodą. Po opublikowaniu postu na Facebooku ktoś  zasugerował mi, abym skontaktował się z klasą budowlaną w szkole Westerly High i sprawdził, czy podjęliby się zbudowania dla Rydera małej budki na przystanku autobusowym.

Tim wysłał do Dana McKeny, który od 27 lat uczył technologii budowlanej w Westerly High School, e-mail z pytaniem, czy byłby zainteresowany tego rodzaju projektem. Nauczycielowi od razu spodobał się pomysł i natychmiast zaangażował do prac swoich uczniów.  Trzy klasy pana McKeny ciężko pracowały nad realizacją przedsięwzięcia, ucząc się przy okazji nowych umiejętności. Wiadomość o zbliżających się opadach śniegu przyspieszyła prace i wzmocniła motywację grupy.

wiatę

Drewno o wartości 300 dolarów na potrzeby projektu zostało podarowane przez Home Depot, sieć sklepów budowlanych. Resztę potrzebnych materiałów zakupili rodzice chłopca. Sześć tygodni później gotowa wiata  została dostarczona do domu Killamów

Tata chłopca wyznał, że wszyscy są pozytywnie zszokowani efektem. Wiata jest znacznie większa niż się spodziewali i jest tam wystarczająco dużo miejsca na wózek i osobę dorosłą. Ryder od razu pokochał to miejsce i teraz chce tam przebywać nawet kiedy nie musi 🙂

Rodzina wysłała zdjęcie Rydera w środku i podziękowała nastolatkom za ich ciężką pracę. Jesteśmy pewni, że byli zachwyceni widząc, jak ich projekt pomógł innym.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: goodnewsnetwork.org

One thought on “Młodzież buduje wiatę autobusową dla chłopca na wózku. Dziecko jest zachwycone!

Dodaj komentarz