fbpx

Wolontariusze „Redemptoris Missio” pojadą się do Afryki ze świątecznym prezentem – przeprowadzą tam operacje zaćmy

W te święta Bożego Narodzenia wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio” z Poznania wyruszą do Republiki Środkowoafrykańskiej, aby przeprowadzać operacje zaćmy w szpitalu misyjnym w Bagandou. To już szósta wyprawa zorganizowana w ramach akcji „Oczy Afryki”, dzięki której od 2018 roku przywrócono wzrok aż 808 osobom.

Przygotowania do misji

W niedzielę, w siedzibie Fundacji przy ul. Junikowskiej 48 w Poznaniu, spakowano sprzęt medyczny potrzebny do przeprowadzenia zabiegów usunięcia zaćmy.

Misja wolontariuszy skierowana jest do jednego z najbiedniejszych krajów świata – Republiki Środkowoafrykańskiej. Szpital w Bagandou, wybudowany w 2000 roku dzięki akcji Kolędnicy Misyjni w Diecezji Tarnowskiej, działa na rzecz lokalnej społeczności, w tym plemienia Pigmejów Baka. W kraju, gdzie na 5 milionów mieszkańców przypada jedynie kilku okulistów, pomoc Fundacji jest niezwykle potrzebna.

Specjaliści na misji

Wolontariusze to doświadczeni specjaliści, m.in. okuliści Izabela Rybakowska i Ryszard Szymaniak oraz ratownik medyczny Tomasz Liber. Podczas misji nie tylko przeprowadzą operacje zaćmy, ale także przekażą wiedzę lokalnym pielęgniarzom, którzy swoją praktykę zdobywają dzięki przyjezdnym lekarzom.

Tym razem Fundacja dostarczy do szpitala nowoczesny sprzęt, w tym aparat EKG i elektryczny ssak, który wesprze funkcjonowanie izby przyjęć oraz pomoc w nagłych wypadkach.

Koszty i wsparcie darczyńców

Operacje są możliwe dzięki zaangażowaniu darczyńców i sponsorów. Koszt jednego zabiegu, wynoszący pierwotnie około 500 zł, udało się obniżyć do 200 zł dzięki wsparciu takich firm jak Consutronics (soczewki) i Polpharma (krople). Lampa szczelinowa, kluczowa do przeprowadzania operacji, została podarowana przez Annę Flaczyńską w hołdzie dla jej męża, Jana Krzysztofa Flaczyńskiego, który wspierał wolontariuszy w zakresie szczepień ochronnych.

Nadzieja dla setek osób

Szpital w Bagandou jest często jedyną szansą na leczenie dla miejscowej ludności, która nie ma środków na korzystanie z płatnej opieki medycznej w państwowych placówkach. Dzięki pracy wolontariuszy, wsparciu darczyńców i zaangażowaniu sponsorów, operacje zaćmy nie tylko przywracają wzrok, ale również nadzieję na lepszą przyszłość.

Fundacja „Redemptoris Missio” zaprasza wszystkich do wspierania misji i działań na rzecz osób potrzebujących pomocy w najbiedniejszych rejonach świata.

Dodaj komentarz