fbpx

Przytulanie jest naprawdę zdrowe

W okresie zwiększonej ekspozycji na wirusy powinniśmy… częściej się przytulać – pisze “Psychological Science”.

Naukowcy z Carnegie Mellon University twierdzą, że poczucie wsparcia społecznego i bliskości, jaką daje przytulanie nie tylko pomaga bronić się przed infekcjami, ale także łagodzi ich objawy.

Osoby będące w ciągłym konflikcie z innymi gorzej radzą sobie z wirusami powodującymi przeziębienie, a osoby mające wsparcie społeczne są mniej narażone na wywoływane przez stres stany psychiczne, jak depresja czy lęki powiedział Sheldon Cohen z Carnegie Mellon University w Pittsburgu.

Badacze sprawdzili, czy odczuwanie wsparcia społecznego jest równie skuteczne w przypadku podatności na infekcje, której podłożem jest stres oraz czy przytulanie może w pewnym stopniu wyjaśniać poczucie wsparcia społecznego oraz niezależnie chronić nas przed infekcjami.

Badania w formie wywiadu przeprowadzono na ponad 400 zdrowych osobach. Opowiadały one o wsparciu ze strony innych osób, częstotliwości konfliktów, a także częstotliwości przytulania. Następnie uczestnicy dobrowolnie pozwolili zarazić się popularnym wirusem powodującym przeziębienie, by można było w czasowym odosobnieniu obserwować rozwój choroby.

Źródło: economictimes.indiatimes.com, medicaldaily.com

Dodaj komentarz