fbpx

Nowa broń do walki z malarią – genetycznie zmodyfikowany grzyb

Nowe odkrycie może być rewolucją w walce z malarią. Jak pokazują badania, genetycznie zmodyfikowany grzyb Metarhizium pingshaense może unicestwiać zainfekowane komary. Naukowcy twierdzą, że ich celem nie jest całkowite wybicie gatunku, ale powstrzymanie rozprzestrzeniania się chorób.

Badania, które mogą być przełomem w walce z malarią, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Maryland w Stanach Zjednoczonych i Instytutu Nauk o Zdrowiu w Burkina Faso. Odkryty przez nich gatunek grzyba Metarhizium pingshaense może zainfekować komary, które roznoszą malarię.

W celu zwiększenia siły grzyba naukowcy postanowili wzmocnić go poprzez ingerencję genetyczną.

– Ten grzyb jest bardzo plastyczny, dlatego można go łatwo modyfikować — stwierdził profesor Raymond St. Leger z Uniwersytetu Marylandu.

Grzyb został wzbogacony o toksyczny jad australijskich pająków z rodziny Atracidae. Zmodyfikowano go tak, aby samodzielnie wytwarzał szkodliwe związki.

Badania wykazały, że taki grzyb potrafi działać szybciej i bez wykorzystania dużej ilości zarodników.

Zmodyfikowany grzyb testowany był w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. W Burkina Faso stworzono sztuczną wioskę o powierzchni około sześciu arów. Znalazły się tam rośliny, chaty, źródła wody oraz żywność. Aby zapobiec ucieczce komarów roznoszących malarię, wioska została otoczona podwójną warstwą siatki.

Zarodniki grzyba zmieszano z olejem sezamowym i wtarto w ciemne prześcieradła, lądujące na nich komary, narażały się na jego działanie. W ten sposób powstała próba o liczebności 1500 komarów.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science” są jednoznaczne. Po 45 dniach od zakażenia grzybem pozostało zaledwie 13 osobników. 99 procent komarów zostało wytępionych.

Kolejne testy wykazały, że grzyb nie ma wpływu na inne owady, jak na przykład pszczoły.

— Nasza technologia nie ma na celu wybicia gatunku, chcemy jedynie zahamować przenoszenie malarii w danych regionach — podsumował Brain Lovett z Uniwersytetu Marylandu.

Komary stają się coraz bardziej odporne na środki owadobójcze, zatem istnieje duża potrzeba do poszukiwania nowych rozwiązań. Jak ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, w dziesięciu afrykańskich krajach, gdzie sytuacja wygląda najgorzej, liczba chorych na malarię rośnie w bardzo szybkim tempie.

Źródło: bbc.com

Dodaj komentarz