fbpx

Neuronauka udowadnia że 50 latek może mieć wydolność mózgową na poziomie 25 latka, jeżeli tylko medytuje przez 15 minut dziennie

Badania przeprowadzone przez neuronaukowiec Sarę Lazar dowodzą, że ludzie którzy regularnie praktykują medytację, mają oni znacznie więcej szarej materii w korze czołowej – jest to cześć mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji oraz pamięć

Kora czołowa zmniejsz się wraz z wiekiem u większości ludzi, jednak badania przeprowadzone na grupie 50-latków dowiodły, że nie jest to regułą. Mieli oni taką samą ilość szarej materii co u ludzi o połowę od nich młodszych. Okazało się, że powodem takiego stanu rzeczy był fakt, że uczestnicy badania regularnie praktykowali medytację.

U większości ludzi kora czołowa zmniejsza się wraz z wiekiem,  jednak u 50-letnich badanych stwierdzono dokładnie taką samą ilość szarej materii co u ludzi o połowę od nich młodszych. Powodem był jeden fakt: uczestnicy badania regularnie praktykowali medytację. Średnio spędzali na niej 27 minut dziennie, ale, jak zostało udowodnione innym badaniem,  już 15 minut medytacji każdego dnia robi ogromną różnicę.

Neuronaukowiec Sara Lazar, pracująca w Szpitalu Ogólnym w Massachusetts oraz w Medycznej Szkole na Harvardzie, zaczęła swoją przygodę z medytacją przez zupełny przypadek. Ucierpiała z powodu problemów zdrowotnych związanych z intensywnym treningiem do Maratonu Bostońskiego. Jej fizjoterapeuta zalecił ćwiczenia rozciągające. Tak właśnie Lazar trafiła na jogę.

„Nauczyciel Jogi powtarzał, że te ćwiczenia rozwiną naszą empatię i otworzą nasze serca” wspomina Lazar „a ja myślałam, dobra, dobra, ja tu jestem tylko po to, żeby się porządnie porozciągać”. Zaczęłam jednak zauważać, że stałam się o wiele spokojniejsza. Dużo lepiej radziłam sobie z trudnymi sytuacjami. Stałam się bardziej empatyczna , i otwarta na perspektywę innych ludzi.”

W końcu Sara wyszukała literaturę dotyczącą medytacji mindfulness (ang. uważność). Znajdywała coraz to większe dowody, pokazujące, że medytacja zmniejsza stres, depresje, lęki, redukuje ból i bezsenność, podnosi jakość naszego życia.

Sara podjęła się badań na ten temat.

W pierwszym badaniu przyjrzała się ludziom, którym medytacja towarzyszyła już długi czas ( 7-9 lat ćwiczeń) na tle ludzi z grupy kontrolnej. Wyniki jednoznacznie pokazały, że ci powiązani z medytacją mieli znacznie podwyższoną szarą materię w kilku sferach mózgu; w korze słuchowej i sensorycznej, jak i również w insuli (tzw. wyspa) oraz regionach czuciowych.

To wszystko razem składa się w logiczną całość; mindfulness i medytacja cię spowalnia, sprawia, że skupiasz się jedynie na teraźniejszości. Stajesz się w pełni świadomy wszystkich bodźców fizycznych, własnego oddechu oraz otaczających cię dźwięków.

Neuronaukowcy odkryli również, że badani praktykujący medytację mają więcej materii szarej w jeszcze innym regionie mózgu – korze czołowej, która jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i pamięć.  U większości ludzi kora czołowa kurczy się z wiekiem, tymczasem 50-letni medytatorzy mieli dokładnie taką samą ilość szarej materii co przeciętny 25-latek.

Jest to absolutnie niesamowite.

Lazar wraz ze swoim zespołem chcieli się upewnić, czy ci medytatorzy przypadkiem już od początku  nie dysponowali większą ilością szarej materii, więc zdecydowali się przeprowadzić drugie badanie. Tym razem umieścili ludzi bez żadnego doświadczenia w 8-tygodniowym programie mindfulness.

Rezultat? Już 8 tygodni medytacji poprawia kondycję ludzkiego mózgu. Zaobserwowano powiększenie się lewego hipokampa ( region odpowiedzialny za naukę, pamięć i regulację emocjonalną),  połączenia skroniowo-ciemieniowego ( odpowiedzialne za empatię i umiejętność postrzegania świata z różnych perspektyw) a także część mózgu zwanej rdzeniem ( gdzie produkowane są neuroprzekaźniki regulujące).

Co więcej, ciało migdałowate odpowiadające za strach, lęk i agresję, uległo redukcji. Zmniejszenie się tej sfery mózgu, bezpośrednio łączy o się z obniżonym poziomem stresu u uczestników.

Jak długo musisz medytować by osiągnąć taki efekt? Cóż, docelowo w badaniu uczestnicy mieli medytować 40 minut dziennie, jednak średnio uprawiali medytację 27 minut każdego dnia. Kilka innych badań sugeruje, że pozytywne zmiany można dostrzec medytując już od 15 do 20 minut dziennie.

 

Co do regularności praktyki medytacyjnej Lazar, mówi ona, że bywa różnie. ,,W niektóre dni to 40 minut. Czasami pięć minut. Czasami wcale. To trochę jak ćwiczenia. Regularne ćwiczenie 3 razy w tygodniu jest super. Ale jeśli możesz to robić po trochu każdego dnia, to nadal  bardzo dobrze.”

Wychodzi na to że medytacja, może dać ci mózg 25-latka. Szkoda tylko, że nie da ci jeszcze takiego ciała.

 

Źródło: businessinsider.com

Tłumaczenie: Joanna Słupek Suovna Translation

 

One thought on “Neuronauka udowadnia że 50 latek może mieć wydolność mózgową na poziomie 25 latka, jeżeli tylko medytuje przez 15 minut dziennie

  • 17 lipca 2023 at 14:51
    Permalink

    Wygląda na to, że medytacja uwstecznia w rozwoju.

    Reply

Dodaj komentarz