fbpx

Nowy sposób pochówku. Ta bio-degradalna kapsuła pogrzebowa może zmienić ciało zmarłego w drzewo

Każde pokolenie niesie ze sobą zmiany, jednak nasze społeczeństwo nadal jest bogate w tradycje, zwłaszcza jeśli chodzi o te dotyczące ważnych wydarzeń w życiu. Mimo to, nowe trendy podkreślają potrzebę zrównoważonego życia, i jak się okazuje, także i zrównoważonej śmierci.

Włoscy projektanci Raoul Bretzel i Anna Citelli być może dysponują rozwiązaniem, które zaowocuje zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla po naszej śmierci. Utrzymują, że śmierć jest równie blisko związana z konsumpcjonizmem, co życie, dlatego ich wizją jest stworzenie cmentarzy pełnych drzew, zamiast „zimnego, szarego krajobrazu, który widzimy dzisiaj”.

Na ten pomysł wpadli w 2004 roku po tym, jak zobaczyli tony mebli wyrzuconych po zakończeniu słynnych targów designu w Mediolanie, „Salone del Mobile”.

Bretzel powiedział:

„Konkurencja, żeby projektować nowe rzeczy była ogromna, jednak prawie nikt nie przejmował się ich przyszłymi skutkami, ani tym, czy ktokolwiek w ogóle będzie z tych rzeczy korzystał. Zaczęliśmy myśleć nad projektami, które uwzględniałyby także środowisko. Śmierć jest częścią naszego życia, jednak na targach designu nikt się tym nie przejmuje, ponieważ jest to ta część życia, od której każdy odwraca wzrok. Nie chcemy myśleć o śmierci jako o kolejnym etapie życia.”

Ich wynalazek, Capsula Mundi („kapsuła świata” po łacinie), może wywołać rewolucję jeśli chodzi o sposób pochówku. Jej twórcy wyjaśniają, że jest to „kulturowy projekt o szerokich podstawach, który zakłada inne podejście do sposobu, w jaki ludzie postrzegają śmierć”.

Mianowicie, ta specjalna, organiczna trumna w kształcie jaja pozwoli ciału zmienić się w drzewo, i tym samym sprawi, że pozostanie ono w harmonii z naturą.

Ciało zostaje zamknięte w pozycji embrionalnej, a kapsuła, wykonana z całkowicie biodegradowalnego plastiku ze skrobi, zostaje zakopana pod ziemią. Bakterie w glebie szybko rozkładają ten bioplastik, a nad nim wyrasta drzewo.

 

Ciało zapewnia drzewu niezbędne minerały i składniki odżywcze, i w ten sposób wraca z powrotem do przyrody. Pomysł bujnych lasów zastępujących granitowe nagrobki, do których wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni, brzmi dość ciekawie!

W większości przypadków, dana osoba wybiera ziarenko, które zostaje zasadzone w kapsule. Te kapsuły pogrzebowe muszą jednak zostać jeszcze dopracowane, zanim pojawią się na rynku.

Do tego czasu, Capsula Mundi oferuje biodegradowalną urnę, która działa w ten sam sposób, zawiera jednak prochy osoby zmarłej.

Urna zostaje zakopana głęboko pod ziemią, i z czasem wyrasta z niej drzewo. Urna rozłamuje się, a drzewo przyswaja składniki odżywcze po tym, jak ciało ulegnie rozkładowi.

Aktualnie możemy ją kupić przez internet.

Niezależnie od tego, jakiej jesteśmy wiary, koncept zatoczenia pełnego kręgu i powrotu do miejsca, z którego się wzięliśmy, przemawia do wielu z nas, i ta nowa metoda pochówku świetnie oddaje tę ideę.

Ich oficjalna strona internetowa głosi:

„Nadszedł czas, żeby ludzie zdali sobie sprawę, że stanowimy integralną część przyrody. Capsula Mundi podkreśla, że jesteśmy częścią cyklu transformacji w przyrodzie. Ta uniwersalna idea wykracza poza wierzenia kulturowe i religijne.

Jedynie drzewo, symbol więzi między niebem a ziemią, będzie wyznaczać miejsce spoczynku zmarłego. Gdy będziemy tak sadzić jedno drzewo po drugim, cmentarz stanie się lasem, wolnym od motywów architektonicznych, które cechują dzisiejsze miejsca pamięci.”

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: healthyfoodhouse.com

 

Dodaj komentarz