fbpx

Niemiecki dziennik chwali Polaków. “Unia Europejska powinna uczyć się od Polski”

Portal “Handelsblatt” zwraca uwagę na niepokojącą sytuację konkurencyjności gospodarczej państw Unii Europejskiej na tle świata. Według niemieckiego dziennika Unia Europejska powinna uczyć się od Polski, a nie od Włoch, gdyż to Polska osiągnęła imponujący wzrost gospodarczy, zostawiając Unię Europejską w tyle.

Unia Europejska dopiero rozpoczyna dyskusję na temat konkurencyjności, podczas gdy potrzebne są konkretne działania. Włochy, jako kraj z najsłabszym wzrostem PKB na mieszkańca w UE, nie są najlepszym wzorem do naśladowania. W przeciwieństwie Polska i Irlandia odnotowały największy wzrost gospodarczy.

Polska jako przykład sukcesu

“Handelsblatt” podkreśla, że sukces Polski wynika z “niezwykle pozytywnego nastawienia Polaków do gospodarki rynkowej, wolności gospodarczej i osiągnięć osobistych”. Polska, mimo startu z niskiego poziomu, osiągnęła znaczący postęp, stając się szóstą co do wielkości gospodarką w UE. Radykalne reformy gospodarcze i liberalizacja edukacji przyczyniły się do tego sukcesu.

UE zostaje w tyle

Według “Handelsblatt” różnica w PKB na mieszkańca między UE a USA stale rośnie, co może doprowadzić do poważnych różnic w zamożności między Europejczykami a Amerykanami do 2035 roku. Niemcy, jako jedno z przodujących państw UE, również zostaje w tyle w porównaniu do Polski.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zapewnia o dążeniu do utrzymania konkurencyjności, lecz “Handelsblatt” wskazuje, że Europa nie ma mocnej pozycji w kluczowych przyszłych technologiach. Ironią jest, że UE ponownie prosi Włochy o reformy, pomimo ich słabych wyników gospodarczych.

Niemcy powinni uczyć się od Polski

“Handelsblatt” sugeruje, że zamiast polegać na radach krajów, które nie zmodernizowały swojej gospodarki, UE powinna czerpać z doświadczeń Polski. Polska, z jej dynamicznym rozwojem gospodarczym, może być wzorem do naśladowania dla reszty Europy, w tym dla Niemiec.

W artykule podkreślono, że przyszłość konkurencyjności UE zależy od przyjęcia skutecznych strategii rozwoju, a Polska może być kluczowym przykładem do naśladowania.

Źródło: handelsblatt.com

Dodaj komentarz